Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu sahibi tanrı var mı diye sormuş gelen cevaplar "namaz kıl" seviyesinde.
Kur'an'da geçen olayların tarihte yeri olmaması gibi durumlar var bilimsel olarak araştırmak isterseniz fakat bu yöntem İslam ile ilgili. Tanrı varsa kutsal kitap yaratmamış olabilir de.

İlk başta doğuştan Müslümanım demiş ya, o yüzden.

Üzgünüm, telefondan yazıyordum. Elim cevapla tuşuna çarpmış yazmayı bitirmeden.
Demek istediğim, gelen cevaplar tarafsız değil. Kutsal kitapta ben gerçeğim yazınca kendi kendini gerçek yapmıyor maalesef. Gerçekse bile doğru sorgulama yöntemleri kullanarak kafanızdaki şüpheleri giderebilirsiniz. Tabii ki sorgulamak zorunda da değilsiniz, size kalmış.

Bütün bunların gerçek olabilmesi için bir tanrının varlığı gerekli tabii ki. Ancak kitaplara inanıyor musun dersen kesinlikle hayır. Bugüne kadar tarihte binlerce savaş sadece bu kitaplar yüzünden çıktı. Milyonlarca insan sadece bu kitaplar yüzünden oldü. Kitapları şeytan yazmıştır diyen birisi çıksa hiç sorgulamadan inanırım.

İnsan gibi düşünen değil. Bize zaten yaratırken düşünmemizi sağlayan aklı verendir tanrı. Fakat ne yazık ki bu aklı bu düşüncelerle de kullanmayan ısrarla kullanmak istemeyen pek çok insan var özellikle de son zamanlarda :). Tüm insanoğlu için bahşettiği son kitaba bakarsanız tanrının var olduğunu da kolayca anlayabilirsiniz. Galiba durum o kadar da vahim değildir diye umuyorum :).

Bütün bunların gerçek olabilmesi için bir tanrının varlığı gerekli tabii ki. Ancak kitaplara inanıyor musun dersen kesinlikle hayır. Bugüne kadar tarihte binlerce savaş sadece bu kitaplar yüzünden çıktı. Milyonlarca insan sadece bu kitaplar yüzünden oldü. Kitapları şeytan yazmıştır diyen birisi çıksa hiç sorgulamadan inanırım.
Koca evrende küçücük bir kum tanesiyiz ve daha kendi gezegenimizdeki doğruları ayırt edemiyoruz. Bence kimse kesin olarak "tanrı yoksa evren olamaz" diyebilecek kadar bilge değil. Belki de haklısındır fakat neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz gerçeği var.
Bence de uğruna milyonlarca insan öldürülen dinlerin gerçek olması mantıklı değil.

Bu arada Allah'ı ve diğer dinlerde de aynı şekilde Tanrı'yı sorgulamak ilaha hakaret olması saçma. Bu bildiğin inan inanmazsan kabusu yaşarsın gibi bir mantık.

Doğuştan müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslam'ı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim insan beyni Allah ile ilgili olan bazı şeyleri anlayacak düzeyde değildir. Biz yaratıldık çünkü bizim de özgür irademiz var, mesela istersem bu mesajı yazarım istemezsen bu mesajı yazmam. Allah zamandan ve mekandan bağımsızdır. Yaratılan ilk şeyin su olduğunu düşünüyorum. Kuran'ın değiştirilmediğinin kanıtları var ayrıca bir kanıtı da şudur ki eğer değişmiş olsaydı yeni bir kitap indirilirdi. Son soruna gelecek olursak biz bunu anlayamayabiliriz.
Koca evrende küçücük bir kum tanesiyiz ve daha kendi gezegenimizdeki doğruları ayırt edemiyoruz. Bence kimse kesin olarak "tanrı yoksa evren olamaz" diyebilecek kadar bilge değil. Belki de haklısındır fakat neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz gerçeği var.
Bence de uğruna milyonlarca insan öldürülen dinlerin gerçek olması mantıklı değil.

Size tanrı olmasaydı bu kadar uyum içerisinde çalışan bir sistemin içerisinde olabilir miydik? Bunların rastgele oluşması imkansız bu uyumu ve sistemi biz insanlar kendi ellerimizle bozuyoruz. Kur an'da fiziksel ve biyolojik yasaları araştırmanı tavsiye ederim, o dönemde tahta parçalarına tapan insanlara böyle bilgiler içeren bir kitap gönderilmesi tanrının varlığını açıklıyor sanırım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı