Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkes kendini akıllı sanıyor ya kafayı yemelik. Alırsın bilgisayarı incelersin sağını solunu, sağlam mı yok bir sıkıntısı var mı diye. Yokmuş anladığım kadarıyla. Daha sonra kabaca açar donanım özelliklerini incelersin. Ufak bir oyun yükler yine bir arıza var mı diye kontrol edersin. Bunların hepsini bir gün içerisinde çok rahat yapabilirsin. Öyle beş gün alıp tepe tepe sıfır bilgisayarı kullanıp keyfi iade edemezsin güzel kardeşim. Kanun, hak, hukuk sana varsa satıcıya da var.
Ben akıllıyım. Sen nesin? Benim niyetim kötü değil. Yanlış algı yaratmayın insanların kafasında. 13 kullanayım üründen memnun kalayım verin benim paramı diyeyim. O ben değilim.

Cayma hakkım nerde o zaman?? 14 gün olayı nerde?? Araştıramadım çünkü ürünü deneme fırsatım yok. Bu laptop olduğu için detaylı inceleme gerekiyor. Ürünü kullandım ve memnun olmadığım kısımları vardı. Araştırdım ve ürünün kusurlarını yazmayın yoksa daha çok uğraşırsınız yorumlarını okuyunca hiç oraları karıştırmadan üründen cayma hakkımı kullanıyorum dedim. Düşmanın değilim. Kullanıcıyım.
O ürünün wi fi kartına varana kadar bütün özelliklerine internet üzerinden ulaşabilirsin. Benchmarklar, külliyat mevcut internette. 10.000 lira senin için büyük bir meblaa ise araştırıp öyle alırsın ki sana süpriz olmasın. Ürün ayıplı değilmiş, yani satıcı vaad ettiği ürünü sana sorunsuz bir sekilde ulaştırmış. Sende deneme işini abartmışsın. Tüketici hakem heyeti doğru kararı almış. Bu konuyu paylaşmak lazım forumun baş köşesinde de bulunması lazım. İbret olsun.

Memnun olmama sebebiniz nedir? Önceki yorumda arkadaşın yazdığı doğru. Üründe fiziksel, donanımsal veya yazılımsal sorun var ise geri iade olabilir.

Şöyle düşünün, 4K TV alıp aynı gün PS4 kiralıyorum ve 3-4 gün zevkini çıkarıp TV'yi geri iade ediyorum. Sizce mantıklı mı ? 🙂
İade hakkı 14 gün. Mağazadan satışta iade yok zaten. Bunu suistimal edenler olabilir. Ama bir ürünü yüz defa iade edersen zaten dikkat çeker. Birilerinin suistimal etmesi bu hakkı etkilemez. Bu artık bir tüketici kanunu. Yüz kere de iade edebilirsiniz. Bu durum da satıcıda sana artık satış yapmama kararı alabilir.

Gayet normal bir karar. Açılan ve kullanılan ürün kimseye satılamaz. Eğer internette görüp beğendiyseniz, ürünün aynısını sipariş geçmeden önce teknoloji mağazalarından test edebilirsiniz. Herhangi bir donanım veya yazılım problemi olmadığı sürece iade edilmesi saçmalık olurdu. Empati kurun biraz kendinizi satıcı yerine koyun bakalım.

Cayma hakkım nerde o zaman?? 14 gün olayı nerde?? Araştıramadım çünkü ürünü deneme fırsatım yok. Bu laptop olduğu için detaylı inceleme gerekiyor. Ürünü kullandım ve memnun olmadığım kısımları vardı. Araştırdım ve ürünün kusurlarını yazmayın yoksa daha çok uğraşırsınız yorumlarını okuyunca hiç oraları karıştırmadan üründen cayma hakkımı kullanıyorum dedim. Düşmanın değilim. Kullanıcıyım.

Siz 14 gün olayını yanlış anlamışsınız;

Mesela ben Hepsiburada üzerinden 2,5 HDD satın aldım ama Hepsiburada bana 3,5 HDD göndermiş, gözümle görmeden aldığım için o ürünü 14 gün içinde iade edebilirim.

Ya da XL bedeb bir tişört aldın ama kalıp dar geldi deneme fırsatın olmadığı için 14 gün içinde (satılabilirlik özelliğini kaybetmez ise) iade edebilirsin.

Şimdi senin konuda örneğin sen İ5 işlemci istedin onlar İ3 mü gönderdiler, Ya da İ5 aldın ama performansının İ5 standartlarında olmadığını mı düşünüyorsun iade talebinde bulunursaun bilirkişi inceler sen haklıysan iade edersin.

Ama malı alayım deneyeyim beğenmedim iade edeyim olayı yok doğal olarak.
Bu karar hatalı bir karar itiraz etmeni ve süreci devam ettirmeni öneririm. Memnun kalınmayan veya hatalı kusurlu ürünlerin sorumluluğu karar tüketici lehine olunca satıcıda ve satıcıda bu külfeti üreticiden temin etmek hakkına sahiptir. Ürün üreticide yeniden kutulama yapılıp (eğer mümkünse) değilsede çeşitli sekillerde değerlendirilmesi mümkün. Daha detaylı bir açıklama ile itiraz ettiğinizde lehinize sonuç alacağınızdan şüphem yok.

süreci devam ettirmen senin 800-1000 TL civarında bir avukatlık ücreti masrafına daha girmen demek olur.

Ayırca siz olsanız, alınıp denenen ama beğenilmeyen ( ama kime göre beğenilmeyen) bir ürünü sıfır ürün diye tekrar satın alırmısınız?

İade hakkı 14 gün. Mağazadan satışta iade yok zaten. Bunu suistimal edenler olabilir. Ama bir ürünü yüz defa iade edersen zaten dikkat çeker. Birilerinin suistimal etmesi bu hakkı etkilemez. Bu artık bir tüketici kanunu. Yüz kere de iade edebilirsiniz. Bu durum da satıcıda sana artık satış yapmama kararı alabilir.
Ben bunu 1 kere yapmak isterim. Gider 70.000 liralık televizyonu alır kullanırım. 4 gün sürekli açık kalır doya doya filmimi izler, oyunumu oynarım ve beğenmedim deyip iade ederim. Sizce bu ne kadar adil? Siz aldıktan sonraki 6 aylık süre içerisinde arıza çıkması durumunda bile duruma göre iade edebiliyorsunuz. Ancak keyfi bir şekilde "Ben bunu beğenmedim, iade etmek istiyorum." demek hiç hoş bir durum değil. Oldu o zaman elektronik aygıt alırken alıp deneyelim, neden internetten araştırma zahmetine giriyoruz ki.

Ürünü kutusu size gelmeden açılmışsa o ürün 2. ele girer. Ürünler üretim alanlarında yapılan son testlerden sonra güvenli bir şekilde paketlenir ve o paketi ancak son kullanıcı açabilir. yani size gelmeden en az bir kere açılması söz konusu değil.
Öyle sanıyorsunuz. Bu iade edilme olayı nereden geliyor o zaman? İkinci ele girmez. Bu sadece telefonlarda var diye biliyorum. Sim kart takılıp etkileşince ikinci ele düşüyor. Bu durumda satıcı bilgilendirme yapıyor. Hiç açılmamış ürün varsa size satılıyor. Ama siz iade etmeye karar verirseniz yeniden kontrol edilip bant yapıştırılır. Dediğim gibi yeniden satılmasını engelleyen duruma bakılır. Özellikle hijyen gerektiren ürünlerde iade zaten yok.

Benim bir arkadaşım MSI oyuncu dizüstü satın almıştı. Daha bir kaç gün içinde mavi ekran almaya başlamıştı. Kutusu ve jelatinlerini atmamasını söylemiştim. İade etti ve satıcı kabul etti. Çünkü bu ürün arızalıydı. Videoya falan çekti satıcıya gösterdi ve karşılıklı anlaştılar.

Siz 14 gün olayını yanlış anlamışsınız;

Mesela ben Hepsiburada üzerinden 2,5 HDD satın aldım ama Hepsiburada bana 3,5 HDD göndermiş, gözümle görmeden aldığım için o ürünü 14 gün içinde iade edebilirim.

Ya da XL bedeb bir tişört aldın ama kalıp dar geldi deneme fırsatın olmadığı için 14 gün içinde (satılabilirlik özelliğini kaybetmez ise) iade edebilirsin.

Şimdi senin konuda örneğin sen İ5 işlemci istedin onlar İ3 mü gönderdiler, Ya da İ5 aldın ama performansının İ5 standartlarında olmadığını mı düşünüyorsun iade talebinde bulunursaun bilirkişi inceler sen haklıysan iade edersin.

Ama malı alayım deneyeyim beğenmedim iade edeyim olayı yok doğal olarak.

süreci devam ettirmen senin 800-1000 TL civarında bir avukatlık ücreti masrafına daha girmen demek olur.

Ayırca siz olsanız, alınıp denenen ama beğenilmeyen ( ama kime göre beğenilmeyen) bir ürünü sıfır ürün diye tekrar satın alırmısınız?
Siz yanlış anlamış olabilirsiniz. Çünkü internet üzerinden alınmışsa KOŞULSUZ 14 gün içinde iade hakkı var. Bunun da ölçütleri var. Dediğiniz gibi yeniden satılmasını engelleyen bir durumun olmsmssi ya da hijyen gerektiren temizlik veya giyim ürünü olmaması gerek.

Öyle sanıyorsunuz. Bu iade edilme olayı nereden geliyor o zaman? İkinci ele girmez. Bu sadece telefonlarda var diye biliyorum. Sim kart takılıp etkileşince ikinci ele düşüyor. Bu durumda satıcı bilgilendirme yapıyor. Hiç açılmamış ürün varsa size satılıyor. Ama siz iade etmeye karar verirseniz yeniden kontrol edilip bant yapıştırılır. Dediğim gibi yeniden satılmasını engelleyen duruma bakılır. Özellikle hijyen gerektiren ürünlerde iade zaten yok.

6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu Mayıs 2014 yılında çıktı ve ben o tarihten bu zamana kadar THH Rapotörü olarak çalışıyorum.

Size burada ne söylediysem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı onaylı.
Siz yanlış anlamış olabilirsiniz. Çünkü internet üzerinden alınmışsa KOŞULSUZ 14 gün içinde iade hakkı var. Bunun da ölçütleri var. Dediğiniz gibi yeniden satılmasını engelleyen bir durumun olmsmssi ya da hijyen gerektiren temizlik veya giyim ürünü olmaması gerek.

onları ben söylemiyorum kardeşim 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu söylüyor ki bende zaten etik olarak doğru buluyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı