Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Laptop konusu biraz karışık, çünkü muhtemelen içindeki yazılımlar sıkıntı olabilir.
Zira dijital içerikler yüklü ise, onları etkineştirmek / kullanmak sıkıntı olabilir.

Cayma hakkının istisnaları
MADDE 15

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

Koşulsuz iade diye bir şey yok sanırım. Üründe kusur olması lazım ya da ürünün hatalı alındığına dair, "ikna edici kanıt".

İkna edici kanıt olmaz kardeşim,

Ürün satılabilirlik özelliğini kaybetmiş ise üründe ayıp olmadan iade etmek mümkün değildir.

Ürün satılabilirlik özelliğini kaybetmiş ise üründe ayıp olmadan iade etmek mümkün değildir.
Şunu anlayabilse keşke insanlar. Giysi dener gibi denemek istiyorlar ürünleri. Arkadaş bir ayıbı olduğundan da bahsetmemiş hiç. Demek ki tek iade sebebi beğenmemesi. Ürünü doğru düzgün araştırmadığı belli.

Bunu ben de merak ediyorum. Vatan Bilgisayar gibi yerlerin belki bunun için bir anlaşması vardır, böyle bir şey yaşandığında ürün geri yollanıp, paketlemesi markanın kendi binasında yapılıp, tamamen temizlenip, satışa tekrar sunuluyordur diye düşünmüşümdür hep. Peki bu diğer satıcılar ne yapıyor eğer atan gibi yerler böyle yapıyorsa. Ya da onlar da böyle yapamıyorsa, nasıl adımlar izleniyor merak ediyorum.

Bu dediğin dolandırıcılığa girer.

Üründe üretim hatası yani ayıp yok ise iade etmek mümkün değil.

Varsa da zaten o malı bir daha satamazsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben fikir belirtmeden bir şey sormak istiyorum. Burada bir paradoks oluyor çünkü. Şimdi ben laptop alıp 5 gün kullansam testlerini vs. yapsam sonra beğenmeyip iade etmek istesem ve iade etsem. Satıcı 10000TL'lik bu laptopu iade alınca ne yapacak? Format atıp kutuyu bantlayıp tekrar birisine mi satacak? Sonra diğer alıcı kutusu açık diye iade etmek isterse anlarsa ne olacak? Yani bir kere açılıp memnun kalınmayıp iadesi yapılan ürün artık satılamayacaksa satıcılar ne yapacak? Gerçekten bilmediğim için soruyorum. Benzer bir durum gibi düşünüp mü acaba THH sizi haksız buldu.
Yeniden satılır. Sözleşmede yeniden satılmasını engelleyecek bir kusuru olmamalı diyor zaten. Kutusu açılmamış demenin anlamı yok. Hepsinin kutusu en az bir kez açılmıştır size gelmeden önce. Açılmamış demek sadece yolda içini kimse kurcalamamış demektir. Yeniden güvenlik bandı vurulup satılır. Sanırım tanınan 14 günlük süre bir ürünün kirlenmemesi için yeterli. Ama hunharca kullanıp da iade edenler de vardır eminim. Bu durumda satıcı ürünü iyice inceler ve yeniden satılmasına engel durum olarak hunharca kullanmayı gösterir ve iade almama hakki vardır. Bu konudaki olayda de yeniden satılmasını engelleyen durumlar bulunmuştur. Bana göre de satıcı haklı olabilir. Satıcı yeniden satamayacağı ürünü geri almaz.

Arkadaşlar her satın almanın sonunda ''Mesafeli Satış Sözleşmesi'' denilen ama aslında bütün hepimizin hemen hemen herşeyde okumadan, tik atıp geçtiğimiz yerde bitiyor olay. Bu sözleşmeyi kaçımız okuyor ? Kaçımız okumadan işaretliyor ? Ancak buna ilave olarak arkadaşlara katılıyorum. Herhangi bir kusur sunmadan açıp, ben beğenmedim iade etmek istiyorum demek olmaz. Satıcı o ürünü bir daha satmakta zorluk çeker. Hakem heyeti sadece bizim hakkımızı değil tarafsız bir şekilde mağduriyeti önlemek amacıyla var.

Yeniden satılır. Sözleşmede yeniden satılmasını engelleyecek bir kusuru olmamalı diyor zaten. Kutusu açılmamış demenin anlamı yok. Hepsinin kutusu en az bir kez açılmıştır şişe gelmeden önce. Açılmamış demek sadece yolda içini kimse kurcalamamış demektir. Yeniden güvenlik bandı vurulup satılır. Sanırım tanınan 14 günlük süre bir ürünün kirlenmemesi için yeterli. Ama hunharca kullanıp da iade edenler de vardır eminim. Bu durumda satıcı ürünü iyice inceler ve yeniden satılmasına engel durum olarak hunharca kullanmayı gösterir ve iade almama hakki vardır. Bu konudaki olayda de yeniden satılmasını engelleyen durumlar bulunmuştur. Bana göre de satıcı haklı olabilir. Satıcı yeniden satamayacağı ürünü geri almaz.

Ürünü kutusu size gelmeden açılmışsa o ürün 2. ele girer. Ürünler üretim alanlarında yapılan son testlerden sonra güvenli bir şekilde paketlenir ve o paketi ancak son kullanıcı açabilir. yani size gelmeden en az bir kere açılması söz konusu değil.

Herkes kendini akıllı sanıyor ya kafayı yemelik. Alırsın bilgisayarı incelersin sağını solunu, sağlam mı yok bir sıkıntısı var mı diye. Yokmuş anladığım kadarıyla. Daha sonra kabaca açar donanım özelliklerini incelersin. Ufak bir oyun yükler yine bir arıza var mı diye kontrol edersin. Bunların hepsini bir gün içerisinde çok rahat yapabilirsin. Öyle beş gün alıp tepe tepe sıfır bilgisayarı kullanıp keyfi iade edemezsin güzel kardeşim. Kanun, hak, hukuk sana varsa satıcıya da var.

Şunu anlayabilse keşke insanlar. Giysi dener gibi denemek istiyorlar ürünleri. Arkadaş bir ayıbı olduğundan da bahsetmemiş hiç. Demek ki tek iade sebebi beğenmemesi. Ürünü doğru düzgün araştırmadığı belli.
Cayma hakkım nerde o zaman?? 14 gün olayı nerde?? Araştıramadım çünkü ürünü deneme fırsatım yok. Bu laptop olduğu için detaylı inceleme gerekiyor. Ürünü kullandım ve memnun olmadığım kısımları vardı. Araştırdım ve ürünün kusurlarını yazmayın yoksa daha çok uğraşırsınız yorumlarını okuyunca hiç oraları karıştırmadan üründen cayma hakkımı kullanıyorum dedim. Düşmanın değilim. Kullanıcıyım.

Bu karar hatalı bir karar itiraz etmeni ve süreci devam ettirmeni öneririm. Memnun kalınmayan veya hatalı kusurlu ürünlerin sorumluluğu karar tüketici lehine olunca satıcıda ve satıcıda bu külfeti üreticiden temin etmek hakkına sahiptir. Ürün üreticide yeniden kutulama yapılıp (eğer mümkünse) değilsede çeşitli sekillerde değerlendirilmesi mümkün. Daha detaylı bir açıklama ile itiraz ettiğinizde lehinize sonuç alacağınızdan şüphem yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı