Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ürünün iade edilmesi gerektiğini düşünen arkadaşlara söylüyorum;

orijinal bir konsol oyunu alın en ucuzundan öyle 3-5 gün kullanmaya gerek yok üzerindeki paketi açıp aynı gün iade talep edin bakayım iade edebiliyor musunuz?
Ürünün etiketlerini sökersen elbette iade edemezsin yine kaçak sorular ama bunlar.
Etiketini sökersen elbette iade edemezsin bu iade koşullarına zaten aykırı.

Siz kalkmış kutusunu açarsanız iade edemezsiniz gibi gerçekle hiçbir şekilde uyuşmayan ifadelerde bulunuyorsunuz.
5 yıllık raportörsünüz ancak cümleye büyük harf ile başlama noktasında bile eksiksiniz. (Kesme işaretinden sonraki cümlelerinizi kast etmiyorum bu arada).

Ben de ekleme yapayım. "orjinal" değil "orijinal" doğrusu. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bundan 2.5 ay önce N11 üzerinden laptop almıştım. 5 gün kullanıp üründen memnun olmadığımı ve cayma hakkımı ve para iadesi hakkımı kullanmak istediğimi belirtmiştim; satıcı kabul etmeyince hakem heyetine başvuru yapmıştım. Bugün karar çıktı ve şikayet edilenin savunmasının özetinde '' Mesafeli Satışlar Yönetmeliğine göre cayma hakkı olmadığını, ürünün açıldığını kişisel bilgiler olduğunu belirtip, şikayet reddini istediği görüldü '' diye yazılmış. Bu savunmaya karşı heyet beni haksız buldu. @BilgisayarKurdu
Boyle bir durumda kalinirsa System Recovery ile orjinal haline dondurulerek iadesi yapilabilir. Kullanilmis haliyle yapilirsa iade almiyorlar. THH'de hakli buluyor. Ayrica Touchpad gibi kisimlarda tekrar satisi engelleyecek kullanildigini gosteren asinma, kirlenme varsa da iade almayabilir firma. Etiket ya da logo gibi hic bir kisma zarar verilmemis olmali. Bu sekliyle firmanin bu cihazi sifir olarak satmasi mumkun olmaz. Iade edecekseniz hic bir sekilde degisiklik yapilmamis olmali cihazda.

Kelime hatasının bir cezası yok bildiğim kadarıyla, diğer hatalar ise bizi ilgilendirmez; görevimiz yalnızca insanlara yardımcı olmak; moderatör ekibi ilgilenir kurallar ile.

Ancak 5 yıllık raportör olan birisi göz göre göre kutuyu açarsanız iş biter derse haliyle yazı diline de bir yorum yapma hakkı doğuyor.

Bu konu sahibinin red alma sebebi ya ürünü yazılımsal olarak temizlemeden göndermesi ya da farklı kusurlar. Can kulağıyla THH belgelerinin resmini bekliyorum bu sebeple.

Çok afedersiniz beyefendi ama verdiğiniz bilgi yanlış. Kulaklıkların specsleri tamamen şartlar üzerine değerler içerir. Desibel kavramı ise 1vRMS'ye ve sadece 1KHZ'te ki verilen en yüksek ses ölçümüdür. Yani kimse 1KHZ'te çki sinüs frekansında dinleme yapmacağı için burdan anlayamaz. Ayrıca müzikteki frekans ve ohmaj değerleri sürekli değişken olduğu içinde sadece ohm veya desibel değerlerinden anlamak mümkün değildir. Hele birde audiophile ürünlerle ilgiliyseniz sahne, enstrüman ayrımı, enstrümanlar arası boşluk hissiyatı, çözünürlük, tiz uzaması ve sönümlenme gibi birçok detayı işin içine katmadım bile.
O yüzden lütfen kutu üzerindeki değerlerden çıkarım yapılması gibi tezatlığı onaylayarak, almak isteyen veya almayı düşünen kişileri yanlış yönlendirmeyin.

Alacak arkadaşlara da bunu belirtmiş olayım. Kutj üzerindeki değerlerden analiz yapılmaz, frekans cevabı denilen özelliğe bakarak; örneğin: 5hz-48khz vs gibi değelere bakıp aldanmayın. Nice kulaklıklar var 40HZ-18KHZ iken diğer markaları cebinden çıkaran:)

Kusura bakmayın da beyefendi bu kadar ayrıntı arayan birisi de gidip o ürünü internetten almaz, gider dener bakar test eder beğenir öyle alır.

Yaklaşık 6 yıldır on binlerce şikayet dinledim kimse bu kadar teknik bir şikayetle gelmedi.

Ayrıca satıcı bu teknik özellikleri size taahhüt etmiyorsa zaten olmadığını kabul ederek alıyorsunuz denektir.
14 gün kullandığım ekran kartını, 12 gün kullandığım klavyeyi, 4 gün kullandığım monitörü daha geçen ay iade ettim, neyin iddiasındasınız anlamak mümkün değil.
İade edilemeyecek dijital yazılım, iç giyim gibi ürünlerin istisnaları zaten yönetmelikte mevcut.
Cayma hakkının ne olduğu da açıkça yazıyor, kanunun verdiği hakkı siz neden almaya çalışıyorsunuz anlamak mümkün değil.
İade sebebin neydi?
Ürünün etiketlerini sökersen elbette iade edemezsin yine kaçak sorular ama bunlar.
Etiketini sökersen elbette iade edemezsin bu iade koşullarına zaten aykırı.

Siz kalkmış kutusunu açarsanız iade edemezsiniz gibi gerçekle hiçbir şekilde uyuşmayan ifadelerde bulunuyorsunuz.
5 yıllık raportörsünüz ancak cümleye büyük harf ile başlama noktasında bile eksiksiniz. (Kesme işaretinden sonraki cümlelerinizi kast etmiyorum bu arada).
Siz o laptop kutusunda etiket olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
1577378509168.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı