Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir işletmeci olarak şunu açıklamak istiyorum:

Ürün satın alındığı tarih itibariyle 14 gün içinde kullanılsın veya kullanılmasın, ayıplı ürün gibi; çizik, kırık veya çatlak olmadığı sürece iade edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Yeni gelen uygulamalarla müşterinin fatura/fiş ibraz etme zorunluluğu da ortadan kaldırılmış, müşteriyi zor durumda bırakmamak adına tüm mali kayıtlar işletmelere devredilmiştir. Hatta ürünle beraber gelen ve ürün üzerinde bulunan koruma jelatinleri vs. gibi ambalaj unsurları da kabahat gösterilemez.

Sanırım tekstil mağazasında çalışan bir arkadaşımızın yorumu vardı...
Müşteriye ürünleri keyfi iade etmekle ilgili sitemleri bulunan yazısını okudum :) Şimdi ufak bir fikir vereyim. Bir ürün satılırken gerekli servis masraflarının belli bir kısmı da satış fiyatının üzerine eklenir.
Örneğin: %10 gibi.

Bir mal satışa hazırlanırken hesabı yapılır. Yani bugün 10.000TL'ye alacağınız bir 2080Tİ'ın farbrika maliyeti maksimum 300$ civarında olmalıdır. Ticarette bulunan kar oranları minimum x8 dir. 5Liraya mal edilen ürün 40 liraya satılmadığı sürece kimse işini yapamaz :D

Tekstil ve diğer farklı sektörlerde bu x50'ye kadar çıkmaktadır. En basiti bugün satın aldığınız 1300$'lık telefonun maliyeti maksimum 400$'dır. Şimdi bu bilgilere göre üretici, dağıtıcı ve satıcı olmak üzere; alanın, satmak için minimum 2 kat kar eklediği bir zincirde müşterinin satın aldığı ürünü keyfi iade etmesi kadar doğal bir durum olamaz.
Ayrıca ürünün iade edilmesi istendiğinde ambalajı açılmış olması gerekçesiyle, 2.el fiyatı üzerinden iade alınmasına karşı olan sempatik düşünce ise, telefoncular gibi köylü kurnazı esnafların insanlara dayattığı ve kabul ettirdiği bir anlayıştır. Hatta öyle ki bu düşünce bile artık normal görülmekte...

Bir müşteriyi, sadece ürünü satın alıp gidene kadar değil; keyfi iade etmek istediğinde, arızalandığında veya herhangi bir sorun oluştuğunda da yanında olursanız kazanırsınız. Bugün Avrupa'da mağazacılığın geriye düşmemesinin tek sebebi müşteri ilişkileridir. Siz işletme veya satıcı taraf olarak ay içerisinde sorunsuz yaptığınız ve karını kazandığınız yüzlerce satış içerisinde, 10-15 adet iade/değişim çıktığında müşterinizi THH gibi kurumlarla haklarını aramaya yönlendirerek aslında kazanmış olduğunuz parayı da hak etmiyor, devamında da önü alınamaz şekilde mağazacılık anlayışınızı ve müşterinizi e-ticarete kaptırmış oluyorsunuz. Bugün ülkemizde çoğu şey yerinde olmayabilir ancak bunu düzeltmek için çaba harcamamız lazım. Para kazanmak kolay değil, bir müşteriden kendisini mağdur ederek tek seferde alacağınız servet yerine onu memnun ederek alacağınız 5Lira daha mühimdir. Müşteri veli nimettir, işletmelerin ayakta olmasının sebebidir. Bu bağlamda müşterilere sorun çıkarmamak için uğraşan bir sürü satış sitesi halen varken onlara yönelin. Kimse işini riske atmak istemediğinden veya uğraşmak istemediğinden olsa gerek; işletmelerin sahip olduğu 'insiyatif' geçersiz kalmış :)

Son olarak tekrar edeyim, hiç bir işletme iade gelen ürün yüzünden zarara girmez. Lütfen bu şekilde düşünceniz olmasın :D

Bir işletmeci olarak şunu açıklamak istiyorum:

Ürün satın alındığı tarih itibariyle 14 gün içinde kullanılsın veya kullanılmasın, ayıplı ürün gibi; çizik, kırık veya çatlak olmadığı sürece iade edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Yeni gelen uygulamalarla müşterinin fatura/fiş ibraz etme zorunluluğu da ortadan kaldırılmış, müşteriyi zor durumda bırakmamak adına tüm mali kayıtlar işletmelere devredilmiştir. Hatta ürünle beraber gelen ve ürün üzerinde bulunan koruma jelatinleri vs. gibi ambalaj unsurları da kabahat gösterilemez.

Sanırım tekstil mağazasında çalışan bir arkadaşımızın yorumu vardı...
Müşteriye ürünleri keyfi iade etmekle ilgili sitemleri bulunan yazısını okudum :) Şimdi ufak bir fikir vereyim. Bir ürün satılırken gerekli servis masraflarının belli bir kısmı da satış fiyatının üzerine eklenir.
Örneğin: %10 gibi.

Bir mal satışa hazırlanırken hesabı yapılır. Yani bugün 10.000TL'ye alacağınız bir 2080Tİ'ın farbrika maliyeti maksimum 300$ civarında olmalıdır. Ticarette bulunan kar oranları minimum x8 dir. 5Liraya mal edilen ürün 40 liraya satılmadığı sürece kimse işini yapamaz :D

Tekstil ve diğer farklı sektörlerde bu x50'ye kadar çıkmaktadır. En basiti bugün satın aldığınız 1300$'lık telefonun maliyeti maksimum 400$'dır. Şimdi bu bilgilere göre üretici, dağıtıcı ve satıcı olmak üzere; alanın, satmak için minimum 2 kat kar eklediği bir zincirde müşterinin satın aldığı ürünü keyfi iade etmesi kadar doğal bir durum olamaz.
Ayrıca ürünün iade edilmesi istendiğinde ambalajı açılmış olması gerekçesiyle, 2.el fiyatı üzerinden iade alınmasına karşı olan sempatik düşünce ise, telefoncular gibi köylü kurnazı esnafların insanlara dayattığı ve kabul ettirdiği bir anlayıştır. Hatta öyle ki bu düşünce bile artık normal görülmekte...

Bir müşteriyi, sadece ürünü satın alıp gidene kadar değil; keyfi iade etmek istediğinde, arızalandığında veya herhangi bir sorun oluştuğunda da yanında olursanız kazanırsınız. Bugün Avrupa'da mağazacılığın geriye düşmemesinin tek sebebi müşteri ilişkileridir. Siz işletme veya satıcı taraf olarak ay içerisinde sorunsuz yaptığınız ve karını kazandığınız yüzlerce satış içerisinde, 10-15 adet iade/değişim çıktığında müşterinizi THH gibi kurumlarla haklarını aramaya yönlendirerek aslında kazanmış olduğunuz parayı da hak etmiyor, devamında da önü alınamaz şekilde mağazacılık anlayışınızı ve müşterinizi e-ticarete kaptırmış oluyorsunuz. Bugün ülkemizde çoğu şey yerinde olmayabilir ancak bunu düzeltmek için çaba harcamamız lazım. Para kazanmak kolay değil, bir müşteriden kendisini mağdur ederek tek seferde alacağınız servet yerine onu memnun ederek alacağınız 5Lira daha mühimdir. Müşteri veli nimettir, işletmelerin ayakta olmasının sebebidir. Bu bağlamda müşterilere sorun çıkarmamak için uğraşan bir sürü satış sitesi halen varken onlara yönelin. Kimse işini riske atmak istemediğinden veya uğraşmak istemediğinden olsa gerek; işletmelerin sahip olduğu 'insiyatif' geçersiz kalmış :)

Son olarak tekrar edeyim, hiç bir işletme iade gelen ürün yüzünden zarara girmez. Lütfen bu şekilde düşünceniz olmasın :D

Siz bir işletmeci olarak ayıplı ürünün ne olduğunu biliyor musunuz?

Ayıplı ürün sizin dedeğiniz gibi, patlak, çatlak çizik, kırık ürün değildir.

Ayıplı Ürün; tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek va da modele uygun olmaması, "objektif" olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması, ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarda yer alan özelliklerden bir veya birden fazlasını taşımayan, "satıcı" tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin "makul" olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallardır.

tırnak içerisine aldığım ifadeleree dikkat çekmek isterim.

Son düzenleme:
Şimdi bir insan, internetten alıp beğenmediği bir ürünü geri iade edebilir mi diyorsunuz, koşulsuz şartsız? Eğer öyleyse, ben internetten bir adet 77" 4K TV alıp, yanında da PS4 Pro alsam, 2. elden de RDR2 alıp 4-5 gün boyunca oynayıp geri iade etsem temiz bir şekilde, iade edebilir miyim ?
Bunun ayrımını yapacak olan bu işten para kazanan yetkili mercii ama bunu yaparken 14 gün ibaresi üzerine basa basa koyulmuş olan üründe kutu açılmış diye iade geri çevirerek yada 5 gün boyunca ne yaptın ki gibi saçma bir mazeretle yapıyorsa bu işte bir yanlış vardır. Ürün temiz ve işletim sisteminde yukarilardada belirtildiği gibi kusur yoksa.

Evet. bende sizin Kırık, çatlak, patlak demenizden öyle anlamıştım zaten.(!)
Peki siz kararlarınızda müşteri yanında mısınız yoksa satıcılarla anlaşma yapan bir raportör müsünüz? Her halukarda malı iade alan işletme malı zarar etmeden distribütör firma aracılığıyla yenisini talep eder ve alır. Neden bu kadar zor ülkede iade işlemleri? Satıcıların sadece satış odaklı çalışmasından, müşterilere satana kadar müşteri demelerinden.

Öyle bir dünya yok kardeşim,

adam bilgileri yazmış oradan almış buradan koymuş bilgiler hatalıymış felan boş işler.

ürünü satarken satıcı tarafından oluşturulmuş olan bilgiler içinde tek bir tane hatalı bilgi bul yani yazdıkları dışında ya da yazdıklarından farklı olan, getir ben 6 ay sonra, 10 ay sonra yapayım iadeni 14 güne de gerek yok.

paran varsa 2 tane al kardeşim bi birini gönderirsin bi birini cihazsız kalmamış olursun.

eğer iade edemezsen de ( ki ben kesinlikle edemeyeceğini düşünüyorum) yukarıda THH iade kararlarını paylaşan arkadaşlar aynı yolu izleyerek sana yardımcı olurlar bence.
Einhell TE-CD 18 Li-i BL bu ürünün kodu firma üzerinde bu şekilde belirtiliyor. Bu sadece bu firma için de geçerli değil bir çok yerde bu şekilde hata yapılıyor. Bu kod kömürsüz ve darbeli olan model kodu ve 800 küsür TL civarında. Bu firmada bu kod ile bu modeli satıyor fakat sattığı ürün aslında Einhell TE-CD 18 Lİ BL olan yani piyasada 600 TL ye bulunan kömürsüz ve darbesiz model. Şimdi ben bu kodu ve bu kodun beraberinde bana kömürsüz ve darbeli bir ürün getireceğini biliyorum. Başka bir bilgiye bakmama gerek yok firmada. Firmaya giriyorum kodu görüyorum fiyata bakıyorum cazip ve siparişi veriyorum. Aldıkmı kendimize darbeli vidalama yerine darbesiz bir tane. Ayrıca N11 ve benzeri sitelerde verdiimiz bilgiler şurdan alınmadır geçreği yansıtmayabilir tarzı açıklamalarla dolu şu an vaktim yok link veremiyorum. Yani asıl öyle bir dünya yok diye bir dünya yok. Satıcı bu işten para kaznıyor bu işi adam gibi yapmak zorunda, bende işimi yaparken yapmak zorunda olduğum gibi. Adam gibi yaptığım iş vesilesi ile kazanıyorum parayı, millete yanlış kodlu bir düzenin ürününü satarak değil. Müşteri firmaya girip kodun farklı açıklamanın farklı olduğunun farkına varmak zorunda değil.

Bunun ayrımını yapacak olan bu işten para kazanan yetkili mercii ama bunu yaparken 14 gün ibaresi üzerine basa basa koyulmuş olan üründe kutu açılmış diye iade geri çevirerek yada 5 gün boyunca ne yaptın ki gibi saçma bir mazeretle yapıyorsa bu işte bir yanlış vardır. Ürün temiz ve işletim sisteminde yukarilardada belirtildiği gibi kusur yoksa.
🙂

Siz bir işletmeci olarak ayıplı ürünün ne olduğunu biliyor musunuz?

Ayıplı ürün sizin dedeğiniz gibi, patlak, çatlak çizik, kırık ürün değildir.

Ayıplı Ürün; tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek va da modele uygun olmaması, "objektif" olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması, ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarda yer alan özelliklerden bir veya birden fazlasını taşımayan, "satıcı" tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin "makul" olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallardır.

tırnak içerisine aldığım ifadeleree dikkat çekmek isterim.

Yanlış anlaşılma olmuş kusura bakmayın. Bunlar üreticinin veya satıcının eksikleri olduğundan, doğrudan müşterinin lehine yani satıcının koşulsuz olarak geri almak zorunda olduğu durumdur. Benimde şahit olduğum bazı şeyler oldu. Ürün teslim alındıktan sonra hiç olmaması gereken yerlerden kırılması vs. gibi. Araştırmaları yapıldığında çoğu aynı seri üründe "üretim hatası" mevcut olduğundan, firma insiyatifi ve distribütör ile olan anlaşmalara bağlı kalarak müşteriye gerekli açıklamayı yapıp, kendisinin satın aldığı üründe kronik arıza olduğu bilgisini vererek ister iade isterse de sıfırı ile değişiminin yapılacağı bilgisini vermiştik. Neyse ki ürünler distribütöre iade edilip başka sorunların önüne geçmiştik.

Ben bugüne kadar bir çok ürün iade ettim.
İade edeceğim ürünün kutusunu açıp denedim hep. 1 kere sorunlu oldugu için laptop iade ettim. 1 hafta kadar kullanmıştım fakat yine de iade aldılar. Batarya tam dolmuyordu sanırım kusurlu olduğu için iade ederken sorun yaşamadım.
Bir keresinde klavye sorunlu çıkmıştı fakat açarken kutunun bir kısmını istemeden yırtarak açtım fakat onda da iade sorunu yaşamadım.
Genelde monitör iade ettim monitörler sorunlu değildi hepsini memnun olmadığım için iade ettim. Ama benim sorunsuz ürünü iade ederken dikkat ettiğim bir nokta var ürünü teslim aldığım gün dener begenmez isem aynı gün içinde iade talebi açar ve ürünü hemen kutusuna koyar kaldırırım.
Fakat sadece kutu açıldığı için iade almayan bir satıcı da oldu. Çok pahalı bir ürün olmadığı ve biraz benim keyfimden olduğu için üzerine düşmedim.

Bu iade konusunda rahat olmak isteniyor ise büyük firmalar tercih etmek gerekiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı