Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence koşulsuz iade maddesine ihtilaf getirmeye çalışıyorsunuz. Halbuki çok açık. Koşulsuz iade demek koşul yok demektir. Yalnızca değerlendirme ölçütleri vardır ürünün. Ürünün yeniden satılmasına engel olacak durum yoksa ve hijyen kategorisinde değilse. Bunun dışında alıcıyı haksız bulmaktan vazgeçmek gerek. Alıcı iade hakkını kullanmakta haklı ama kriterleri karşılamadığı için iadesi kabul edilmemiş. İade hakkı sabittir ama bu iadenin yüzde yüz onaylanacağı anlamına gelmiyor.
Yukarıda istisnai durumları belirttim. Bu arkadaş da şikayet sonucundan memnun değilse ayrıntılı açıklama talep edebilir. Açıklama tatmin edici olmazsa dava yoluna gidebilir. Kimse yapamazsın, edemezsin demiyor. Ancak "koşulsuz" demek %100 iade alınacak demek değilmiş, bunu da öğrenmiş olduk.

Dostum sana gelen belgeyi paylaşır mısın? Senin şikayetini ve THH'nin kararını okumak istiyorum. Özel bilgilerini kapatırsın. Tüm metni eksiksiz paylaş lütfen.
Olay bize anlattığın gibiyse, ürünü kusursuz geri yolladıysan hatalı karar vermişler.
Ürün sorunsuz. Kutusu falan herşeyi tam. Çok dikkatli kullandım. Şimdi yanımda yok akşam elimde olacak.
Yukarıda istisnai durumları belirttim. Bu arkadaş da şikayet sonucundan memnun değilse ayrıntılı açıklama talep edebilir. Açıklama tatmin edici olmazsa dava yoluna gidebilir. Kimse yapamazsın, edemezsin demiyor. Ancak "koşulsuz" demek %100 iade alınacak demek değilmiş, bunu da öğrenmiş olduk.
Verilen karara göre dediğin son cümleyi ben de yeni öğrendim. Öyle yazıyor ama öyle olmuyor demek ki. Nasıl işse artık.

Tabi başınıza gelmediği için bilmeyebilirsiniz şu şekilde bilgilendireyim ki bir mahkemenin de kararıdır bu;

Elinizde bir alet var ve bu alete sarf malzeme aldınız ama bu sarf malzeme o alete uymuyor. (suç sizde yanlış kod vermişsiniz) Sarf malzemeyi kullanmadan iade işlemini başlattınız. Ama aldığınız firma da ben bunu geri almam, bunu ithal ettim geri gönderemem dedi. İşte mahkeme seni burada "haklı ikna edici kanıt" (mahkeme kararında o yazıyor) sunduğun için haklı bulabilir.

Benim başıma (çalıştığım devlet kurumunun) geldi ve tüketici mahkemesini kazandık. Hata bizdeydi, biz yanlış kod verdik ancak bu konuda mahkeme; "tüketici yanında hareket etti". Her zaman bu şekilde bir sonuç çıkar mı ama hakimlerin bu konuda çok ciddi insiyatifi olmakta. "Haklı ikna edici kanıt" lafı zaten muallak bir hukuki laf. 😉

Bu karar bana karşı alınmış olsa bu kararı idare mahkemisinde bozacağımın garantisini veririm çünkü;

kanunda der ki;
Malı üreten, satan ve ithal eden mütelsilen sorumludur.

yani ben ithal ettim malı alamam geri gönderemem firmayı bulamam olayı yok, ithal ettiysen sen de üretici ve satıcı kadar sorumlusun demektir. ya paramı verirsin ya malı değiştirisin.kanun böyle der.

(Tabi ürün sizin siparişinize göre doğru gelmiş ve doğrudan satışla aldıysanız zaten iade hakkınız yok)

Nerdeyse her satış sözleşmesinde en çok görünen ifade bu zaten. Artık her satıcı e-posta olarak gönderiyor. İnternet satışlarında 14 gün koşul belirtmeden iade amaçlı geri gönderebilirsiniz. Bu satıcının internetten sattığı ürünlerde koşulsuz iade almıyorum demesine engel oluyor. Alıcının koşullarını görmezden gelemez demek. 14 gün düzgün biçimde kullandım. Aksesuarlara ya da aygıta hiçbir kalıcı iz bırakmadım. İade hakkı kabul edilir. Ama bu ürünün durumunu kapsamaz. Ürün incelenir ve iade hakkını kullanmaya uygun bulunmazsa iade alınmaz. Ama sürekli hiç iade hakkı yokmuş gibi ihtilaf getirmeye çalışan yorum dolu konu.

Ürün sorunsuz. Kutusu falan herşeyi tam. Çok dikkatli kullandım. Şimdi yanımda yok akşam elimde olacak.

Verilen karara göre dediğin son cümleyi ben de yeni öğrendim. Öyle yazıyor ama öyle olmuyor demek ki. Nasıl işse artık.
Bir üstte arkadaş mevzuattan bir madde paylaşmış. Ben de paylaştım. Bunları gözden geçir. Eğer hâlâ kendinde kusur bulamıyorsan dava yoluna gidebilirsin. Ama burada birçok kişi şunu merak ediyor. Memnun olmama sebebin nedir? Ekran parlaklığı, kalitesi, performansı, veya başka sitede daha uyguna daha iyi bir laptop gördüysen belki.

Nerdeyse her satış sözleşmesinde en çok görünen ifade bu zaten. Artık her satıcı e-posta olarak gönderiyor. İnternet satışlarında 14 gün koşul belirtmeden iade amaçlı geri gönderebilirsiniz. Bu satıcının internetten sattığı ürünlerde koşulsuz iade almıyorum demesine engel oluyor. Alıcının koşullarını görmezden gelemez demek. 14 gün düzgün biçimde kullandım. Aksesuarlara ya da aygıta hiçbir kalıcı iz bırakmadım. İade hakkı kabul edilir. Ama bu ürünün durumunu kapsamaz. Ürün incelenir ve iade hakkını kullanmaya uygun bulunmazsa iade alınmaz. Ama sürekli hiç iade hakkı yokmuş gibi ihtilaf getirmeye çalışan yorum dolu konu.
Hiç iade hakkı yok diyen olmadı, arada kaçırdıysam affola. Burada millet şunu sorguluyor. Arızasız, sorunsuz bir ürünü 5 gün kullanıp da iade etmek. Ki ben de gözden kaçırmışım:

Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir; aksi takdirde tüketici cayma hakkını kullanamaz.

Demek burada olağandışı bir durum söz konusu.

Yok canım daha neler, ne zamandan beri kutu açmak cayma hakkını kullanmaya engel teşkil eder oldu? Hangi ilçenin raportörlüğünü yapıyorsun sen? Bu mantıkla çalışıyorsanız çok insanı mağdur edersiniz.

Koşulsuz şartsız iade diyor, bu çok açık bir tanım içermiyor mu? Koşulsuz şartsız. Ürünü iade edebilmek için bir sebep belirtmeme sebep yok. Yalnızca kutusu ve içeriği kusursuz olacak hepsi bu.

Yönetmelikte ürünün satıla
Yok canım daha neler, ne zamandan beri kutu açmak cayma hakkını kullanmaya engel teşkil eder oldu? Hangi ilçenin raportörlüğünü yapıyorsun sen? Bu mantıkla çalışıyorsanız çok insanı mağdur edersiniz.

Koşulsuz şartsız iade diyor, bu çok açık bir tanım içermiyor mu? Koşulsuz şartsız. Ürünü iade edebilmek için bir sebep belirtmeme sebep yok. Yalnızca kutusu ve içeriği kusursuz olacak hepsi bu.

Koşulsuz şartsız iade eder demiyor, kanunu iyi okuyunuz. Herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahiptir diyor.

Biz de cayamaz demedik; Cayma hakkını kullanıp satıcıya iletebilir ama satıcı kabul etmek zorunda değil ki zaten etmemiş.

bu durumda THH devreye girer ve gerekli incelemeleri yapar malda ayıp yoksa da kullanılmış ürünü iade etmez.

Bu arada Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğüne bağlı çalşıyorum, 5 yıldır sayısız karar aldım yüzlercesi itiraz yolula mahkemeye gitti ama henüz mahkeme tarafından bozulan kararım olmadı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı