Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu dediğin dolandırıcılığa girer.

Üründe üretim hatası yani ayıp yok ise iade etmek mümkün değil.

Varsa da zaten o malı bir daha satamazsın.
Hayır, ayıp olması şart değil, 14 gün içinde “gerekçe göstermeksizin” iade hakkımız var. Ürünün yeniden satılabilirliğini bozmamak kaydıyla.

Hayır, ayıp olması şart değil, 14 gün içinde “gerekçe göstermeksizin” iade hakkımız var. Ürünün yeniden satılabilirliğini bozmamak kaydıyla.
Kanunu iyi okuyun arkadaşlar sonra mağdur olursunuz.
Kanun, iade hakkınız var demiyor, cayma hakkını kullanabilir diyor. Aynı şey değil.

Şahsen benim kutusunu açtığım bir ürünü siz, bu gerekçe ile iade ettirmeseydiniz. Mahkemede hakkımı söke söke alırdım, bunu en iyi siz biliyorsunuz.

Ben kaç tane "Kutuyu açtın iade olmaz" diyen satıcıdan paramı aldım, bu forumda kaç kişi parasını aldı bir inceleyin lütfen.

Son düzenleme:
Çalıştığınız iş yeri veya koşulları nedir bilmiyorum ancak iade alınan ürün satıcı elinde kalmaz. Distribütör firmaya geri yollanır. Ters işlem ile iade iade irsaliyesi düzenlenerek, ödenen veya kayıtlara geçmiş olan KDV'den düşülür. Ürünleri satan satıcılar ile ürünleri sağlayıcı distirbütör firmalar arasındaki anlaşmalar dolayısıyla satıcının elinde ürün kalma durumu yok. Eğer siz butik bir işletmeyseniz ve sağlayıcı firmalarla çalışmadan (nanokatolog vs. gibi) stoksuz, sipariş üzerine ürün satıyorsanız ancak bu durumla karşılaşırsınız. İade etme sürecinde ürünün kutu veya ambalajı açılmış olması satıcının kar eldesi sekteye uğracak/zarar ettirecek bir mesele değildir. Burda tüketicinin korunması yasası ise işlevsiz kalmış görünüyor ve evet, "beğenmedim" diyerek iade etmeniz kurallara aykırı değil.

2. bir konu ise satıcının insiyatifinde olmasıdır. Yoksa yokuşa sürülmesi kolay, ayrıca Türkiye gibi bir memlekette ne müşteri ne de satıcı kurumlar doğru işler yapmadığını varsayarsak ilginç değil :)

Caymak demek vazgeçmek anlamına gelir. Bu hakkı tüketiciye sağlayacak olan elbette sizlersiniz.
Ancak kutuyu açan, ürüne hiçbir zarar vermeyen - etiketini sökmeyen kullanıcının da hakkını elinden alamazsınız. Kanun size bu hakkı vermiyor. Kelime oyunu ile işin içinden çıkamazsınız.

Açık açık kutuyu açamazsın diyorsunuz. Bu çok net bir yanlış bilgilendirmedir. Bu söylediğiniz yalnızca belirli kişisel ürün kategorisinde geçerli.

Kelime oyunu yapmıyorum açık açık söylüyorum;

Tüm teknik özelliklerine ve görsellerine ulaşarak aldığınız bir ürünün kutusunu açtıktan sonra herhangi bir ayıp olmaksızın iade edemezsiniz.

Caymak vazgeçmektir doğru ve vazgeçme tek taraflı olur iki taraflı olursa da anlaşmaya girer zaten ama iade eder derseniz siz caydığınız zaman satıcı ürünü iade almak zorunda gibi bir anlam çıkar ki böyle bir durum söz konusu değil.

Ayrıca içinden çıkmaya çalıştığım bir durum yok burada ne söylediysem ya kanun ya yönetmelik ya da teorik işleyişle ispatlamış şeyler.

He yine de ben alırım açar kullanırım çatır çatır da iade ederim derseniz buyrun deneyin her on kişiden en az 7'si sonunda bize yani THH ye gelecek ve çıkan kararda aynı bu arkadaş da olduğu gibi red olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kutu konusunda söylediğiniz şey kesinlikle ne kanun ne de yönetmeliğe uymayan iddialar. İnisiyatif adı altında kendinizin yarattığı kurallar, kesinlikle ötesi yok.

Satıcının da hiçbir zarara girdiği yok bu tutumları ile müşteri kaybetmekten başka.

Ürünün iade edilmesi gerektiğini düşünen arkadaşlara söylüyorum;

orjinal bi konsol oyunu alın en ucuzundan öyle 3-5 gün kullanmaya gerek yok üzerindeki paketi açıp aynı gün iade talep edin bakayım iade edebiliyor musunuz?

Söylediklerinizin hepsi göreceli kavramlar size az gelen ses bana yüksek gelebilir ya da size sert gelen bir pad bana yumuşak gelebilir ki ses düzeyi vs. Kulaklıkların üzerinde veya teknik özellikler kısmında desibel olarak yazılı. Ayrıca pad yumuşaklığını anlamak için paket üzerindeki fabrikasyon jelatini açmanıza gerek yok bence.

Çok afedersiniz beyefendi ama verdiğiniz bilgi yanlış. Kulaklıkların specsleri tamamen şartlar üzerine değerler içerir. Desibel kavramı ise 1VRMS'ye ve sadece 1KHZ'te ki verilen en yüksek ses ölçü müdür? Yani kimse 1KHZ'te çki sinüs frekansında dinleme yapmacağı için buradan anlayamaz. Ayrıca müzikteki frekans ve ohmaj değerleri sürekli değişken olduğu içinde sadece ohm veya desibel değerlerinden anlamak mümkün değildir. Hele bir de audiophile ürünlerle ilgiliyseniz sahne, enstrüman ayrı mı, enstrümanlar arası boşluk hissiyatı, çözünürlük, tiz uzaması ve sönümlenme gibi birçok detayı işin içine katmadım bile.
O yüzden lütfen kutu üzerindeki değerlerden çıkarım yapılması gibi tezatlığı onaylayarak, almak isteyen veya almayı düşünen kişileri yanlış yönlendirmeyin.

Alacak arkadaşlara da bunu belirtmiş olayım. Kutj üzerindeki değerlerden analiz yapılmaz, frekans cevabı denilen özelliğe bakarak; örneğin: 5HZ-48KHZ vs gibi değelere bakıp aldanmayın. Nice kulaklıklar var 40HZ-18KHZ iken diğer markaları cebinden çıkaran:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kutu konusunda söylediğiniz şey kesinlikle ne kanun ne de yönetmeliğe uymayan iddialar. İnisiyatif adı altında kendinizin yarattığı kurallar, kesinlikle ötesi yok.

Satıcının da hiçbir zarara girdiği yok bu tutumları ile müşteri kaybetmekten başka.
Peki siz bizzat deneyin, bir orjinal konsol oyunu alın kutusunu açın aynı gün iade talep edin bakalım kabul edecek mi firma.

ya da 175 tüketici hattını arayıp sorun. Bakalım benim yorumlarım mı gerçekler mi?

Ürünün iade edilmesi gerektiğini düşünen arkadaşlara söylüyorum;

orjinal bi konsol oyunu alın en ucuzundan öyle 3-5 gün kullanmaya gerek yok üzerindeki paketi açıp aynı gün iade talep edin bakayım iade edebiliyor musunuz?
14 gün kullandığım ekran kartını, 12 gün kullandığım klavyeyi, 4 gün kullandığım monitörü daha geçen ay iade ettim, neyin iddiasındasınız anlamak mümkün değil.
İade edilemeyecek dijital yazılım, iç giyim gibi ürünlerin istisnaları zaten yönetmelikte mevcut.
Cayma hakkının ne olduğu da açıkça yazıyor, kanunun verdiği hakkı siz neden almaya çalışıyorsunuz anlamak mümkün değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı