Agnostisizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Allah tanrının arapçası değil mi? Hristiyanlarda Allah diyor. Ama ben deistlerin Allah dediğini duymadım
Allah günümüzdeki haliyle Kur'an'da tanımlanmış bir tanrıdır. Yani herhangi bir tanrıdan birisidir. Zeus, Odin gibi.

Yav hocam Allah affetsin ama neden yolu saptırıyorsun? Burada at kafası gibi düşün demiyorum ama doğru din denen İslam, Müslüman ol işte ne kasıyon. Yok o yok bu, Ya var ya yok yani Elhamdirullah Müslümanım ve kafi.

Hocalarım öyleyse aslında şöyle bir kanaate varabiliriz şu anda rastgele bir imama agnostik deist ateist insanların bu inançlara kapılması için olan nedenleri saysak herkese mantıklı gelebilir bence ama bilimin kanıtladığı şeylere kutsal kitapta yazıyor diye inanmıyorsanızda evrim ağacında söylendiği gibi kesinlikle yobazsınız.

Özel isim olarak kullanırsak Allah anlamına gelir. Ama genel tabir olarak kullanırsak 2. anlama geliyor. Cümlede kullanıldığı yer bakmak lazım ki baktığım kadarıyla özel ad olarak kullanılmış.
Evet, Arapça olarak Allah ve özel isim olarak Tanrı ile semavi dinlerdeki tek bir tanrıdan bahsetmiş oluyorsunuz. İlah da benzer bir kullanıma sahip. Agnostikler genel olarak düşünüyor ve özel olarak semavi dinlerle ilgilenmiyor, onun için tanımda "tanrı" demek daha doğru oluyor.

Yav hocam Allah affetsin ama neden yolu saptırıyorsun? Burada at kafası gibi düşün demiyorum ama doğru din denen İslam, Müslüman ol işte ne kasıyorsun. Yok o yok bu, ya var ya yok yani elhamdirullah Müslüman'ım ve kafi.

Hocam kendinizce haklısınız Allah yok demiyorum ama yanlış bir şey için neden yaşama düzenimi değiştireyimki yok o günah şu günah.

Allah günümüzdeki haliyle Kur'an'da tanımlanmış bir tanrıdır. Yani herhangi bir tanrıdan birisidir. Zeus, Odin gibi.
Allah kuranda tanımlanmamıştır. Allah bir kelimedir. Yani Arapçada hristiyanlarda Allah der, yahudilerde. Zeus, Odin tek tanrı olmadığı için genel tabiriyle tanrı kabul edilir, allah denilmez. İlah denilebilir en fazla.

Yav hocam Allah affetsin ama neden yolu saptırıyorsun? Burada at kafası gibi düşün demiyorum ama doğru din denen İslam, Müslüman ol işte ne kasıyorsun. Yok o yok bu, ya var ya yok yani elhamdirullah Müslüman'ım ve kafi.

Ve hocam kurandaki ayetleri birbiriyle karşılaştırırsak birbirlerini tutmayan ayetler var bu da çelişki yaratıyor madem kutsal bir kitap kusursuz olması gerekmiyor mu?

Kısaca anlatmak gerekirse bilinmezlik.
(!)
7ijt023annh41.jpg

Allah kuranda tanımlanmamıştır. Allah bir kelimedir. Yani Arapçada hristiyanlarda Allah der, yahudilerde. Zeus, Odin tek tanrı olmadığı için genel tabiriyle tanrı kabul edilir, allah denilmez. İlah denilebilir en fazla.
"Allah doğmamış ve doğurulmamıştır", "Gökleri ve yeri yaratan allah hakkında şüphen mi var?" gibi Allah'ın özelliklerini tanımlayan ayetler var. Yani Allah hep var olmuş olan, gökleri ve yeri yaratan bir tanrıdır. Bu da bize Allah varlığının tanımını veriyor bize.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı