Agnostisizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Rum suresi hiçbir şeye kanıt manıt değil, yukarıda yazdığımı okursan bu düşüncelerin büyük oranda değişir. Sanırım uzun olduğu için kimse okumadı.

Kullandığınız üslup yanlış bir kere :D Bir insana haklı olduğunuz bir konuyu anlatırken "Sen cahilsin, aptalsın" derseniz sizi kimse dinlemez. Eğer insanların sizi dinlemesini ve anlamasını istiyorsanız egonuzu bir tarafa bırakmanız gerekiyor.

İslama uymayacağını düşünüyorum ama Tanrı'nın varlığının kanıtlanamayacak olduğunu bilerekten Allah'a inanılabileceğini düşünüyorum.
Tutarsız bir düşünce. Kuranı nerede tutuyorsunuz? Allaha inanan birisi için kuran bir kanıttır. Yoksa yeni bir mezhep mi çıkarıldı ne kurana ne hadise inanmayanlar tarafından? :)

Gerçekten böyle mi düşünüyorsun? Nelerden feragat ediyorsun da hayatını harcamış oluyorsun bana söyler misin?

Gerçekten öyle düşünüyor müslüman.

Namaz kılarak ufacık da olsa vaktinden ziyan ediyor. 10 dakika da olsa zoruma gidiyor mesela benim. Neden oruç tutarak boşuna aç kalayım onca saat? Bunun gibi sebepler işte sorarsan.

Umarım haha atmadan düzgünce fikrini ifade edebilirsin. Mantıklı bir argümanın varsa sun, tartışalım. 'Bana sorarsan' gibi öznel bir cümleye bile tahammülün yok, çok bir şey beklemiyorum ama hadi, bakalım. Bunca yıl sonra gerçekten mantıklı bir müslüman argümanı görmek istiyorum senden. Başarabilirsin.

Gerçekten öyle düşünüyor Müslüman.

Namaz kılarak ufacık da olsa vaktinden ziyan ediyor. 10 dakika da olsa zoruma gidiyor mesela benim. Neden oruç tutarak boşuna aç kalayım onca saat? Bunun gibi sebepler işte sorarsan.

Umarım haha atmadan düzgünce fikrini ifade edebilirsin. Mantıklı bir argümanın varsa sun, tartışalım. 'bana sorarsan' gibi öznel bir cümleye bile tahammülün yok, çok bir şey beklemiyorum ama hadi, bakalım. Bunca yıl sonra gerçekten mantıklı bir Müslüman argümanı görmek istiyorum senden. Başarabilirsin.

Oruç tutmanın vücuda birçok yararı var Müslüman bile olmasan ve vakit ziyan olacağınıda sanmıyorum günümüzde ki çoğu kişi toplasan gününün % kaçını verimli geçiriyor ki zaten TikTok'ta orada burada boş boş orasını burasını sergileyen tipleri izleyeceğine misal 10dk namaz kılsa hayatından hiçbir şey eksilmez.

Oruç tutmanın vücuda birçok yararı var Müslüman bile olmasan ve vakit ziyan olacağınıda sanmıyorum günümüzde ki çoğu kişi toplasan gününün % kaçını verimli geçiriyor ki zaten TikTok'ta orada burada boş boş orasını burasını sergileyen tipleri izleyeceğine misal 10dk namaz kılsa hayatından hiçbir şey eksilmez.

Zoruma gidiyor namaz kılmak. 10 dakikamı kitap okuyarak geçirsem, daha verimli geçiririm. Dolayısıyla bu benim için geçerli bir argüman değil, üzgünüm.

Ki bu günde 10 dakika da değil, bir vaktin ortalama süresi. Bütün vakitler toplam 1 saat sürüyordu herhalde. Çok iş başarılır.

Yararı varmış, olsa ne yazar? Köpek gibi aç kalıyorsun boş yere. Big mac gömmek varken aç kalamam.

zaten TikTok'ta orada burada boş boş orasını burasını sergileyen tipleri izleyeceğine

Ne alakası var? Ben gayet de verimli geçirebiliyorum zamanımı. Kendi adınıza konuşun.

Hocam ben burada kendi adıma konuşmadım ama; eğer din gerçek değilse namaz kılmak, oruç tutmak, Kur'ân-ı Kerîm
okumak vb. ibadet etmek tamamen bir zaman kaybı değil mi?
Tabii ki değil. Saydıkların ve sayabileceğin şeylerin tamamı gerçek hayatta (yani dinden bağımsız herhangi bir şey) illaki bir şeyle bağlantı kurabilirsin, yerini tutabilir. Oruç= sağlık için, namaz kılmak=Meditasyon için (hele ki en önemlisi bu; insanın bu kadar yoğun gündelik hayatta bir sürü girdiyi beynimize alıp beynimizi haddinden fazla yormamız için mükemmel çözümdür meditasyon) keza Kur'ân-ı Kerîm okumak da meditasyon olarak sınıflandırabiliriz. Ha dersen ki, ben yine de yapınca boş bir aktivite yapmış oluyorum, o zaman o senin bileceğin yanlış olur :). @shinei

Tabii ki değil. Saydıkların ve sayabileceğin şeylerin tamamı gerçek hayatta (yani dinden bağımsız herhangi bir şey) illaki bir şeyle bağlantı kurabilirsin, yerini tutabilir. Oruç= sağlık için, namaz kılmak = meditasyon için (hele ki en önemlisi bu; insanın bu kadar yoğun gündelik hayatta bir sürü girdiyi beynimize alıp beynimizi haddinden fazla yormamız için mükemmel çözümdür meditasyon) keza kur'ân-ı kerîm okumak da meditasyon olarak sınıflandırabiliriz. Ha dersen ki, ben yine de yapınca boş bir aktivite yapmış oluyorum, o zaman o senin bileceğin yanlış olur :). @shinei

Namaz ve kuranın meditasyon olduğunu düşünmüyorum hocam sizin fikriniz.

Gerçekten öyle düşünüyor Müslüman.

Umarım haha atmadan düzgünce fikrini ifade edebilirsin. Mantıklı bir argümanın varsa sun, tartışalım. 'Bana sorarsan' gibi öznel bir cümleye bile tahammülün yok, çok bir şey beklemiyorum ama hadi, bakalım. Bunca yıl sonra gerçekten mantıklı bir Müslüman argümanı görmek istiyorum senden. Başarabilirsin.
Emoji olarak kendimizi ifade etmek en doğal hakkımız diye düşünüyorum. Tutup da güldüğümde kızgın emojisi atamam ya ? Burayı da düzeltmiş olalım.

Namaz ve kuranın meditasyon olduğunu düşünmüyorum hocam sizin fikriniz.
Olabilir böyle düşünmeniz gayet normal. Bana da kalırsa yoga meditasyon değil :D.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı