Ateistler ne amaçla ateist oluyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanın iyi biri olması, hayattan zevk alabilmesi, ahlaklı ve dürüst biri olması için illaki bir tanrıya tapmaya gerek duymadığını savunurlar. Her insan aynı düşünecek diye bir şey yok, sen bir tanrıya inanarak yaşamaktan vazgeçemezsin ama bir başkası vazgeçebilir.

Yargıları kaybolmuyor evet ama bunları yapmaması için ortada önemli bir sebep kalmıyor örnek adam öldürüp etraftaki her insana ben yapmadım diyebilirsin.
İnsan zaten dinlerden önce de ahlak kurallarına sahipti. Taş devri insanları buna örnektir.

Yargıları kaybolmuyor evet ama bunları yapmaması için ortada önemli bir sebep kalmıyor örnek adam öldürüp etraftaki her insana ben yapmadım diyebilirsin.
Neden? Sen o zaman tüm ahlaki bütünlüğünü dine bağlıyorsun. Din olmasa gidip yapacaksın bunları yani. Dinden bağımsız olarak çağdaş ahlak sürekli güncelleniyor. Bunu dine bağlamanın bir mantığı yok.
Lütfen kitap okur musun?
Bunu bana diyen -mu ekini ayırmayıp soru işareti bile koymayı beceremiyor. Komiksin kitap kurdu beyefendi.

Siz müslümansınız çünkü babanız müslümandı. Siz asla ama asla dinleri eleştiren bir kanalı izlemezsiniz, bir kitabı okumazsınız. Tek taraflı araştırırsınız. Sonra da çok saçma dersiniz. Sözler Köşkü izlemeye devam edin.

Ortalıkta din adamı diye gezinen şahısların yaydığı şirk dinini gerçek İslam sanıp ondan nefret etmelerinden dolayı. Bu tarz kişilere bir şey demiyorum, çünkü her bireyin kendi inancı. Kur'an'da da ateizm değil, şirk dini lanetlenmiştir.

Yanlış bir soru bu. Ancak şöyle bir cevap verilebilir belki. İnsanlar dinlere, yaratıcılara inanamadığı için ateist oluyorlar. Ateizmi seçmiyorlar yani.

Tamam bakın derdimi anlatamıyorum bir insan neden bir yaratıcının olduğunu inkar eder ki sebep nedir mantık olarak da düşününce insanın kafasına daha çok uyuyor.

Tamam bakın derdimi anlatamıyorum bir insan neden bir yaratıcının olduğunu inkar eder ki sebep nedir mantık olarak da düşününce insanın kafasına daha çok uyuyor.

Bunda bir sebep arayamazsın ki. Kişiye bir tanrının olmadığı daha mantıklı gelir ve tanrıya inanmayabilir. Tanrıya inanmama sebeplerini soruyorsan onlarca sebep çıkabilir ortaya.

Uyuyor kelimesi bir kişisel düşünce. İnsanlar bunların yalan olduğunu düşünüyor.

Hocam inan isteyerek ateist olunmaz gerçekler vardır kabul edersin araştırdıkça dinden uzaklaştım ben. Atesit olmak güzel bir şey mi ? Bence değil. Gerçi ben deist kafadayım ama anlıyorum yani. Keşke inanabilsem semavi dinlere ama kendimi kandırmak istemem. He tabi saygı duyarım biri gelir bence kesin var inanırım gerçek der bazıları benim gibi düşünür biri kardeşim kesin yok der yani. Ama tabi başta dediğim ateistlik amaçla olunmaz yani ateist olayım diye amaç olmaz. Belli görüşlerin vardığın mantığına göre kabul edersin ve ne kadar acı verici olsa da kendini kandırmak istemezsin. Herkes ister aslında bir yaratıcının olmasını çünkü bilinmezlik acı vericidir. Keşke herkesi ödüllendirecek tanrı olsa sonsuza kadar yaşasak falan...
Merak ettiğim konu şu; ateistler neden ateist oluyor? Yani bir insan kendi kendine ben bu gün hiçbir şeye inanmadan geçireceğim mi diyor? Çünkü düşünüyorum eğer ateist olsam hayatım nasıl olurdu diye. Kafayı yermişim gibi geliyor. Bu dünyada bana yapılan şeylerin hesabının sorulmaması ya da bu dünyada istediğim her şeyi yapabilsem şimdi burada evrim "teorisini" falan tartışabiliriz ve gerçek ya da (x/100 olasılıkla) gerçek olmamasını tartışabiliriz. Evet ama benim merak ettiğim şey bu değil. Benim merak ettiğim şey ateist olan insanlar neden ya da hangi sebeple ateist oluyor? Ya da ateist olunca ellerine ne geçiyor? İnsan daha mutlu mu yaşıyor?

Not: Ben burada kimsenin inancına laf etmiyorum sadece merak ettiğim bir konuyu size soruyorum.

Neden? Sen o zaman tüm ahlaki bütünlüğünü dine bağlıyorsun. Din olmasa gidip yapacaksın bunları yani. Dinden bağımsız olarak çağdaş ahlak sürekli güncelleniyor. Bunu dine bağlamanın bir mantığı yok.

Bunu bana diyen -mu ekini ayırmayıp soru işareti bile koymayı beceremiyor. Komiksin kitap kurdu beyefendi.
Site sağ olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı