Dinler hakkında sorgulama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2.Sorunun cevabı şu :
Doğduğumuz yerin bir önemi yok kendimiz dinleri araştırarak kendi dinimizi seçeceğiz.
Doğduğumuz yerin bir önemi var, kendin araştırarak seçebilirsin ancak araştırmayacak durumda olan kişiler de var. Onlarin da kulaklarına X dini doğru diye bir mesaj gelmeyeceğine göre de haksızlık var. Bence tabii ki.

Doğduğumuz yerin bir önemi var, kendin araştırarak seçebilirsin ancak araştırmayacak durumda olan kişiler de var. Onlarin da kulaklarına X dini doğru diye bir mesaj gelmeyeceğine göre de haksızlık var. Bence tabii ki.
Hocam kabilelerde vs. doğup zorla oranın dinin seçtiriyorlar.Buna kimse bir şey yapamaz.Kendi cahillikleri.

Saçma değil.Ve müslüman doğmuyorsun.Kendi dinini kendin seçersin annenın babanın senı zorla ateist,müslüman,hristiyan yapmaya hakkı yok.
Doğumunuzdan itibaren size X dininin doğru olduğu söylendi, sizce bu size bir seçim hakkı tanımak mıdır yoksa kafanıza kazımak mıdır?

Saçma değil.Ve müslüman doğmuyorsun.Kendi dinini kendin seçersin annenın babanın senı zorla ateist,müslüman,hristiyan yapmaya hakkı yok.
Anlamadığınız şey müslüman bir ailedeysen ailen sana Deizm'i anlatmıyor müslümanlığı anlatıyor. Çocukken bize ne söyleseler inanıyoruz ve araştırmamıza gerek kalmıyor. Kendi dinini seçiyorsun ama sana öğretilen bu.

İlk olarak sorgulamaya 'Ya neden peygamberler bir aileden çıkıp o aileden devam etmiş?' oldu. Sonrası kolay buradan girip de çıkabilen ''Bir sürü peygamber varmış biz bunları biliyoruz'' haricinde bir şey söylerse sevinirim.
1- Argo sanırım yemeyen agnostisizme inanıyor.
2-Bu konuda 'Ya benim ne suçum var Adem elmayı yediyse'den öteye gidemedim.
3-Şey var önce Müslümanlık mantık dini deyip sonra dinde mantık ararsan dinden çıkarsın demek de ne bilim :)
4- Kısmen.
5- Kafam yandı :)

2. soruyu ünlü bir hocaya sormuştum ve bir kısım bilgili hocalara sormuştum. Cevap veremiyorlar.

Bana vermişlerdi.
Cevabı, "araştırarak bulma imkanları var. Rehber olmadan Allah'ı bulan Hz. İbrahim gibi." tarzı bir şey dedi.

Hocam kabilelerde vs. doğup zorla oranın dinin seçtiriyorlar. Buna kimse bir şey yapamaz. Kendi cahillikleri.

Peki bebekliğinden beri çocuğa tek doğru dinin kendisinin dini olduğunu söyleyip sadece o dini çocuğuna öğreten aileler ne oluyor? Kabul edelim nerede doğarsanız doğun ailenizin dini ya da düşüncesi neyse %90 sizinde düşünceniz o oluyor.

Doğumunuzdan itibaren size X dininin doğru olduğu söylendi, sizce bu size bir seçim hakkı tanımak mıdır yoksa kafanıza kazımak mıdır?
Burda o kişinin sorması gerekiyor."Başka din yok mu ?" "Neden bu din doğru ?" tarzı sorular doğduğun yerin önemi var ama çokda değil.

1- Bana bu isimler çok saçma geliyor. Ya şöyle ya böyle. Bence ya dindar olunur ya da dinsiz olunur. Bu yüzden ikisinin de bir farkı yoktur.
2- Bilmediğin şeyden sorumlu tutulmazsın İslam'a göre. Ama açıkçası inanacak kişi zaten bir arayışa girer. İnanmayacak kişi Mekke'de de doğsa inanmaz.
3- Bazen ben de sorguluyorum, hala cevap bulamadım.
4- 1'de de dediğim gibi felsefi kelimeler bana boş geliyor. Bazıları bilinemez diyerek kıvırıyor, bazıları zaten olan bir şeye isim vererek normal bir durumu farklıymış gibi gösteriyor. Felsefe doğru kişilerde çok faydalıyken yanlış kişilerde sadece kaosa sebep oluyor.
5- Elçilerin tek görevi onları gönderenin dediğini yapmaktır. Yani elçiye güvenmiyorsan onu gönderene de güvenmiyorsun demektir.

Müslüman doğuyorsun. Doğduğunda kimse sana inancını sormuyor. Kimliğe (eski olan) direkt İslam yaziyorlar. Ki İslam'a inanmayıp hala kimliğinde yazılı olan binlerce kişi var. Zorla Müslüman yapan aileler de var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı