Liseye hiç gitmediğim için ne kaybettim?

Ha uğraşmasaydım bile bu dersleri almak zorundayım, temel matematik, fizik, dil bilgisi vb. bilmeyen adam benim gözümde hiçtir.
Peki neden işimize yaramayacaksa öğreniyoruz? Mühendis birisi mesela kimyadaki tepkimeleri, biyolojideki hücre yapısını, oglenanin tek hücreli mi çok hücreli mi oldugunu bilse ne olacak ki?

Anadolu lisesi 11. sınıftayım dersler iyi anlatılıyor ama sınıf çöp dolu. Fen lisesinde durum nedir bilemem ama otobüste gördüğüm kadarıyla o okullarda daha az keko, daha fazla üniversite planı olan öğrenci var. Bir şey kaybettiğini düşünmüyorum ben.

Bir şey kaybettiğinizi düşünmüyorum yazanlar olmuş, saçmalıktan başka bir şey değil. Öncelikle durumunuz için çok üzüldüm, benim açımdan önemli olan lise ortamı falan değil, eğitim. Lise ortamı zaten okuldan okula değişir, tamamen şansa bağlıdır ama lisede alınacak temel ve ileri dersler, gelecekteki akademik hayatınız için çok önemli. Her insan temel eğitimini tamamlamalıdır yoksa etraf "ben okumuşlardan daha zekiyim" diyen dayılarla dolar.

Liseye tekrar bu denli motivasyonla devam etmeniz çok güzel bir şey, umarım başarılı olursunuz.

O dediğiniz lise okusada hala olacak bir şey geçen sene bizim sınıfımızda koyu şeriatçı bir çocuk vardı sayısala geçtide kurtuldum çocuktan.

Son düzenleme:
O dediğiniz lise "okusa da" hala olacak bir şey geçen sene bizim sınıfımızda koyu şeriatçı bir çocuk vardı sayısala "geçti de" kurtuldum çocuktan.
Eee bu dediğimi haksız mı çıkarıyor? Ne yani, sizin okuduğunuz sınıfta şeriatçı var diye lise okumak gereksiz mi oluyor? Sizin de düşünce yapınız ve Türkçe bilginiz, eğitim seviyenizi az çok belli ediyor zaten, kendinizi çok farklı sanmayın.

Peki neden işimize yaramayacaksa öğreniyoruz? Mühendis birisi mesela kimyadaki tepkimeleri, biyolojideki hücre yapısını, oglenanin tek hücreli mi çok hücreli mi oldugunu bilse ne olacak ki?
Bir tane mi mühendislik dalı var peki? Kimya mühendisi, biyologlar taş mı yesin?

Zaten benim Türk eğitim sisteminde en saçma bulduğum şeylerden biri ileri seviye alacağımız dersleri kendimiz seçemememiz. Kısmen sayısal/sözel diye seçebiliyoruz ama mesela ben 11. sınıfsam ve artık bilgisayar mühendisliği okumaya karar verdiysem ileri biyoloji dersi almam harbiden saçmalık. Ama 9 ve 10. sınıfta alacağım temel biyoloji dersleri zorunlu olmalı, temel dersleri herkes almalı.

Bir tane mi mühendislik dalı var peki? Kimya mühendisi, biyologlar taş mı yesin?
Kastım bu değildi aslında. Mesela bir makine mühendisi biyolojiye ilgili hiçbir şey yapmaz ki.
Aynı şey tam tersi için de geçerli. Bir kişi biyoloji okuyorsa o kişi için de mesela fizik, coğrafya çok gereksizdir.
11. sınıfsam ve artık bilgisayar mühendisliği okumaya karar verdiysem ileri biyoloji dersi almam harbiden saçmalık. Ama 9 ve 10. sınıfta alacağım temel biyoloji dersleri zorunlu olmalı, temel dersleri herkes almalı.
Tamam da 9 ve 10. sınıf biyoloji derslerindeki bilgilerde de işimize yaramayacak çok şey var. Verdiğim oglena örneği mesela buna uyuyor zaten. Bu konuyu biz 9. sınıfta görmüştük sanırım.

Kastım bu değildi aslında. Mesela bir makine mühendisi biyolojiye ilgili hiçbir şey yapmaz ki.
Aynı şey tam tersi için de geçerli. Bir kişi biyoloji okuyorsa o kişi için de mesela fizik, coğrafya çok gereksizdir.
Sen biyoloji okuyan herkesin sadece biyoloji dersi aldığını mı sanıyorsun dostum yapma lütfen... Sadece biyolojinin bile biyofizik, biyokimya gibi alt dalları varken fizik okuması nasıl gereksiz olsun? Ben senin demek istediğini anladım da verdiğin örnek yanlış.

@Litosfer Katmanı @Furkan Teymullah @SkyLord06TR Tüm yorumlarıma eksi spamı atıyordunuz hadi gelin temel eğitimin önemine bi' göz atalım sizinle.

14-15 Yaşında bir çocuk düşünün. O yaşa mı denk geliyor hatırlamıyorum ama lise 1. sınıfta okuyor olsun. Derslerinde şuan genel itibariyle Newton fiziği, temel kimya, hücre teorisi gibi konuları görüyor olması gerek. Bu çocuk da "bunlar ne işime yarayacak be" diyip, aynı sizin gibi düşünüp okulu bıraktı diyelim. Yıllar geçti, bu çocuk artık 30 yaşında, evlenip çoluk çocuğa karışıyor. Şimdi bu adamın çocukları büyürken, "baba dünya yuvarlaksa altta kalanlar neden uzaya düşmüyor?" sorusunu sorduğunda, lise okumamış babanın cevabının "dünya yuvarlak değil ki, düz." olması beni hiç şaşırtmaz. Ekstrem bir örnek olduğunu mu düşünüyorsunuz, gelin size günümüzden bir örnek vereyim. Müfredattan evrim kalktı, biliyorsunuzdur zaten. Şimdi derste evrim görmeyen liseli genç, belki şanstan belki meraktan dolayı evrim teorisini hiç araştırmayınca, hiç duymayınca; birinin gelip evrim hakkında konuştuğunda "evrim yok, Darwin yalan" diye bağırmasını ben garipsemem. Çünkü evrimi hiç araştırmamış ve etrafından duyduklarına göre ateistlerin uydurduğu bir yalandan başka bir şey değil. Hatta daha da acınası olan şey, gelip de "evrim kanıtlanmadı ki sadece bir teori" gibi mantık hatasıyla dolu bir cümle söylemesi. Şimdi bu çocuk büyüyüp biyolog olsa, uluslararası saygınlığı bulunan bir kurumda çalışmak istese, sizce o uluslararası kuruma evrimi kabul etmeyen birini alırlar mı? Müfredattaki tek bir dersin eksikliği bakın nelere mal oluyor. İlk verdiğim örneğe geri dönelim. Çocukluktan itibaren cahil bir ailenin altında yetişmiş çocuk, geri kalan hayatı boyunca da kafasına yer edinmiş bu hasarlı düşünce yapısından dolayı aynı babası gibi düşünecek ve nesiller boyu böyle devam edecek, ta ki nesil içerisindeki bir kişi bu zinciri kırana kadar.

Tek bir kişinin cahilliğinden dolayı belki de kaç kişi ve nesil etkilendi gördünüz mü? Şimdi bunu tek kişi olarak değil de yüz binlerce kişi olarak düşünün. Sizce böyle düşünen bir halk bizi bilim ve teknoloji alanında nasıl geliştirir? Nasıl ülkeye katkıda bulunur? Böyle insanların bilim konusunda bizi en üst düzeye çıkarma ihtimali varsa söyleyin, ben de haksızım diyip özür dileyeceğim hepinizden.

Ya yaşınızın küçüklüğünden ya da okula olan nefretinizden (okuldan ben de nefret ediyorum) dolayı eğitimi gereksiz görüyorsunuz. Daha kafanız tam bulanmamışken bu kirli düşünce yapısını bırakıp kendinizi bilime ve teknolojiye adamanızı öneririm. Daha da cevap yazmayacağım tüm düşüncelerimi belirttim.

Sen biyoloji okuyan herkesin sadece biyoloji dersi aldığını mı sanıyorsun dostum yapma lütfen... Sadece biyolojinin bile biyofizik, biyokimya gibi alt dalları varken fizik okuması nasıl gereksiz olsun? Ben senin demek istediğini anladım da verdiğin örnek yanlış.

@Litosfer Katmanı @Furkan Teymullah @SkyLord06TR tüm yorumlarıma eksi spamı atıyordunuz hadi gelin temel eğitimin önemine bi' göz atalım sizinle.

14-15 yaşında bir çocuk düşünün. O yaşa mı denk geliyor hatırlamıyorum ama lise 1. sınıfta okuyor olsun. Derslerinde şu an genel itibarıyla newton fiziği, temel kimya, hücre teorisi gibi konuları görüyor olması gerek. Bu çocuk da "bunlar ne işime yarayacak be" deyip, aynı sizin gibi düşünüp okulu bıraktı diyelim. Yıllar geçti, bu çocuk artık 30 yaşında, evlenip çoluk çocuğa karışıyor. Şimdi bu adamın çocukları büyürken, "baba dünya yuvarlaksa altta kalanlar neden uzaya düşmüyor?" sorusunu sorduğunda, lise okumamış babanın cevabının "dünya yuvarlak değil ki, düz." olması beni hiç şaşırtmaz. Ekstrem bir örnek olduğunu mu düşünüyorsunuz, gelin size günümüzden bir örnek vereyim. Müfredattan evrim kalktı, biliyorsunuzdur zaten. Şimdi derste evrim görmeyen liseli genç, belki şanstan belki meraktan dolayı evrim teorisini hiç araştırmayınca, hiç duymayınca; birinin gelip evrim hakkında konuştuğunda "evrim yok, Darwin yalan" diye bağırmasını ben garipsemem. Çünkü evrimi hiç araştırmamış ve etrafından duyduklarına göre ateistlerin uydurduğu bir yalandan başka bir şey değil. Hatta daha da acınası olan şey, gelip de "evrim kanıtlanmadı ki sadece bir teori" gibi mantık hatasıyla dolu bir cümle söylemesi. Şimdi bu çocuk büyüyüp biyolog olsa, uluslararası saygınlığı bulunan bir kurumda çalışmak istese, sizce o uluslararası kuruma evrimi kabul etmeyen birini alırlar mı? Müfredattaki tek bir dersin eksikliği bakın nelere mal oluyor. İlk verdiğim örneğe geri dönelim. Çocukluktan itibaren cahil bir ailenin altında yetişmiş çocuk, geri kalan hayatı boyunca da kafasına yer edinmiş bu hasarlı düşünce yapısından dolayı aynı babası gibi düşünecek ve nesiller boyu böyle devam edecek, ta ki nesil içerisindeki bir kişi bu zinciri kırana kadar.

Tek bir kişinin cahilliğinden dolayı belki de kaç kişi ve nesil etkilendi gördünüz mü? Şimdi bunu tek kişi olarak değil de yüz binlerce kişi olarak düşünün. Sizce böyle düşünen bir halk bizi bilim ve teknoloji alanında nasıl geliştirir? Nasıl ülkeye katkıda bulunur? Böyle insanların bilim konusunda bizi en üst düzeye çıkarma ihtimali varsa söyleyin, ben de haksızım deyip özür dileyeceğim hepinizden.

Ya yaşınızın küçüklüğünden ya da okula olan nefretinizden (okuldan ben de nefret ediyorum) dolayı eğitimi gereksiz görüyorsunuz. Daha kafanız tam bulanmamışken bu kirli düşünce yapısını bırakıp kendinizi bilime ve teknolojiye adamanızı öneririm. Daha da cevap yazmayacağım tüm düşüncelerimi belirttim.

Dostum daha ne uzatıyorsun ya niye yorumun beğenilmedi diye tribe giriyorsun herkes senle aynı fikirde olacak diye bir şey yok okul da evrim teorisi anlattıkları da yok felsefe dersleri falan bomboş geçiyor. Eğitim aşkı edebiyatı yapmayı bırak daha uzatmak istemiyorum istediğine inan kimya hiçbir yerde işine yaramaz. Yazdıklarını okumaya zamanımı bile harcamayacağım daha da etiketleme beni.

Eğer liseye gitmeyip bir zanaat sahibi olduysanız, hiçbirşey kaybetmediniz hatta diğer vatandaşların okul sürecinde siz çalıştığınız için tecrübe kazandınız ve çoğu ÜNİVERSİTE mezununun senelerce uğraşıp kazandığı parayı kazanmış olma ihtimaliniz mevcut. Ya da bu sürece ticaretle uğraşıp paranıza para katmış olabilirsiniz. Ancak hiçbirşey yapmadıysanız bu yaşınıza kadar olan zamanınız kayıp olmuş demektir.

Dostum daha ne uzatıyorsun ya niye yorumun beğenilmedi diye tribe giriyorsun herkes senle aynı fikirde olacak diye bir şey yok okul da evrim teorisi anlattıkları da yok felsefe dersleri falan bomboş geçiyor. Eğitim aşkı edebiyatı yapmayı bırak daha uzatmak istemiyorum istediğine inan kimya hiçbir yerde işine yaramaz. Yazdıklarını okumaya zamanımı bile harcamayacağım daha da etiketleme beni.
Evrim teorisi anlatmıyorlar yazdım zaten ben de. Okuduğunu anlamamandan belliymiş eğitim karşıtlığın :D Hayatında başarılar dostum, başarılı olacağını sanmıyorum ama yine de dene sen :)

@oynozan hocam beğenmedim atma sebebim aynı fikirde olmadığımdan eğer hoşunuza gitmediyse daha atmam tamam. Kimya ve fizik konusunda hoca diyor ileride sayısala gideceklerin işine yarayacak şeyler diye mesela mol. Eşit ağırlık, sözel ve dile gidecek adam molü ne yapacak? Genel kültür olarak belki de ben kimsenin mol konusunu açacak bir ortamı olduğunu sanmıyorum hocanın dediğine göre bizden öncekiler sayısal dersleri 11 de görüyormuş mol, kütlenin korunumu vs. vs. Bizim dönemde bu dersleri 10. sınıfa koymuşlar. Gereksiz değil kimya ve fizik ama konular yanlış bence sayısalcı adam için lazım olan konuları herkes görüyor. Bu arada okulun gereksiz olduğunu ben söylemedim onu da belirteyim sadece bir şey kaybetmediğini söyledim yukarıda yazdığınız evrim konusunada katılıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı