Çözüldü Neden önceden toplanmış bilgisayarlarda Linux yerine FreeDOS yüklü geliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NoobSolid26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Neden açık kaynaklı bir şey yüklemişken FreeDOS yerine Linux yüklememeleri hep bana garip gelmiştir. Bildiğim kadarıyla Windows gibi lisans ücreti de istemiyorlar. Bilgisayara Windows kuracaksan bile en azından bilgisayarda bir şeyler yaparsın kurana kadar. Ayrıca çoğu kişiyi Linux ile de tanıştırabilir böyle bir şey. Sizce neden böyle bir şey yapıyorlardır bir fikriniz var mı?

Çözüm
Tartışma farklı yönlere kaymış. Tamamını okumadım. Fikrimi belirteyim.

Şöyke düşünelim ben pc satıcısıyım. ilk açılışta boot error veren bir laptop veya pc satmak mantıksız. Maliyetten kısmak için veya başka sebeple Windows kurmadım sisteme.
En basit işletim sistemi freedos. ücretsiz. Kurulumu tek komutla 1 saniye sürüyor. Maliyetsiz.
Linux kurmak biraz daha maliyetli, zahmetli, zaman istiyor. Son kullanıcının sevmeme ihtimali var. Arayüzü sevmeyen kullanıcı tarafında marka değerinin olumsuz etkileme ihtimali var.
Bence en büyük sebep bu.
Hangi linux dağıtımının, donanım ile tam performans ve uyumlu çalışacağı test edilmesi gerekir.
Satıcı olarak neden uğraşayım ki. Sistemdr test etmediğim yazılımı yükleme riskine neden gireyim.

Firmalar şunu yapabilir. Aynı ürünü aynı fiyata Freedos ve atıyorum Ubuntu kurulu iki versiyonunu sürerler piyasaya. Bakalar satışa ki bence denemişlerdir.

Freedos en maliyetsiz ve risksiz çözüm.
Ben Ubuntu ya da Linux ile gelen bilgisayarı almam illa gelecekse FreeDos olarak gelsin ne istiyorsam ben kurayım. Alternatif olarak bu sistemleri kullanmak isteyenlere Windows yerine Linux ve Ubuntulu cihazlarda satılabilir. Ben Windows seviyorum, windows kullanıyorum. Aksi bir durum olduğunda almam mesela. İlla olacaksa FreeDos olsun kendim windows kurarım. Ne çok seviyorsunuz insanların kararlarını değiştirmeye çalışmayı. Olayın sadece zorluk , kolaylık ile alakası da yok. Ortada bir tercih durumu da var.

Neden açık kaynaklı bir şey yüklemişken FreeDOS yerine Linux yüklememeleri hep bana garip gelmiştir. Bildiğim kadarıyla Windows gibi lisans ücreti de istemiyorlar. Bilgisayara Windows kuracaksan bile en azından bilgisayarda bir şeyler yaparsın kurana kadar. Ayrıca çoğu kişiyi Linux ile de tanıştırabilir böyle bir şey. Sizce neden böyle bir şey yapıyorlardır bir fikriniz var mı?
Üretici kurulum yapmakla uğraşmayıp en fazla 200MB kaplayan bir OS kuruyor.

Galiba siz Linux'u şey sanıyorsunuz masaüstü ortamı yok sol üstüde sadece beyaz çizgi yanıp sönüyor Linux kullanmaya 1 hafta önce başladım 1 2 terminal açmışımdır onda da forumdaki kodu kopyaladım. Çoğu dağıtımda USB yazdırma aracı oluyor yapması gereken tekşey aşağıdaki Firefox logosuna basıp ISO indirmek eyer küçükken Türkçe dersleri aldıysa ve okuma yazması varsa kolaylıkla yazdırabilir oğlum terminal bile Türkçe.

1693984971490.png

Son düzenleme:
Ben Ubuntu ya da Linux ile gelen bilgisayarı almam illa gelecekse FreeDos olarak gelsin ne istiyorsam ben kurayım. Alternatif olarak bu sistemleri kullanmak isteyenlere Windows yerine Linux ve Ubuntulu cihazlarda satılabilir. Ben Windows seviyorum, windows kullanıyorum. Aksi bir durum olduğunda almam mesela. İlla olacaksa FreeDos olsun kendim windows kurarım. Ne çok seviyorsunuz insanların kararlarını değiştirmeye çalışmayı. Olayın sadece zorluk , kolaylık ile alakası da yok. Ortada bir tercih durumu da var.

Aksi bir durum olduğunda almam deyip olacaksa FreeDOS olsun demeni anlamıyorum mesela. Windows gelmeyen cihazı almam desen anlarım da. FreeDOS yerine Linux gelen cihazı almam demeni anlamıyorum. Windows kurarken Linux kurulu sistemi olanı dövüyorlar mı? Günün sonunda Windows kuracağın bir cihazın ne ile geldiği neden bu kadar canınızı sıkıyor? Dayatma falan yok ortada. Ortada o FreeDOS olarak gelecek olan bilgisayar nasıl gelseydi bize daha çok faydası dokunurdu o var. Bana kalsa size FreeDOS gelsin zaten. Zorla güzellik olmaz.

FreeDOS gelmesindense Mint gibi bir dağıtımla gelmesi bence daha iyi olur. FreeDOS üzerinden USB hazırlamak mümkün mü bilmiyorum. Mümkünse de kolay olacağını sanmam. Mint gibi dağıtımlarda ek bir bilgisayar yoksa Windows USB'si hazırlamak çok kolay. Ventoy indirmen yeterli ki hakkında tonla rehber video var. FreeDOS gelmesi de boş gelmesi değil bir dayatmadır eğer @DNA ya da @AlperenV. 23 hocamın açısından bakarsak. FreeDOS'da bir işletim sistemi çünkü.

Tabii bence OS seçimi kullanıcıya bırakılmalı ama bırakılmazsa da FreeDOS yerine düzgün bir Linux dağıtımı ile gelmesi daha makul. Bu sayede rahatlıkla tek bilgisayar üzerinden format USB'ni hazırlayabilirsin.

Eğer Linux'tan Windows'a geçişte GRUB hatası filan alınmadan diski sil deyince geçiyorsa (EFI'den silmek filan gerekmeden Windows Boot Manager çalışıyorsa) Linux kat kat mantıklıdır.

Şimdi konudan uzaktan bağlantılı olarak neden insanlar Linux'a bir göz atmalı kendimce sebeblerimi belirteceğim:
-Bir kere Windows'un tekelleşmesini istemiyorum alternatifler olmalı.
-Linux olarak başlaması Linux kullanıcı sayısını da bir nebze arttırır o tarafa da ürün, oyun çıkartmak zorunda kalınır, şimdi LoL çalışıyor ama Valorant çalışmıyor.
-Ücretsiz alternatif olayı da çok hoş ms project crack bulmak zor oluyor mesela projectlibre yapmışlar işimi görüyor, crackten virüs mü bulaşacak derdi olmuyor.

Eğer Linux'tan Windows'a geçişte GRUB hatası filan alınmadan diski sil deyince geçiyorsa (EFI'den silmek filan gerekmeden Windows Boot Manager çalışıyorsa) Linux kat kat mantıklıdır.

Şimdi konudan uzaktan bağlantılı olarak neden insanlar Linux'a bir göz atmalı kendimce sebeblerimi belirteceğim:
-Bir kere Windows'un tekelleşmesini istemiyorum alternatifler olmalı.
-Linux olarak başlaması Linux kullanıcı sayısını da bir nebze arttırır o tarafa da ürün, oyun çıkartmak zorunda kalınır, şimdi LoL çalışıyor ama Valorant çalışmıyor.
-Ücretsiz alternatif olayı da çok hoş ms project crack bulmak zor oluyor mesela projectlibre yapmışlar işimi görüyor, crackten virüs mü bulaşacak derdi olmuyor.

Windows yüklüken yanına Linux kurdum sorun olmadı Linux kuruken yanına Windows kurdum sorunsuz çalışıyor EFI ve GRUB hatası düzelmiş görünüyor.

Aksi bir durum olduğunda almam deyip olacaksa FreeDOS olsun demeni anlamıyorum mesela. Windows gelmeyen cihazı almam desen anlarım da. FreeDOS yerine Linux gelen cihazı almam demeni anlamıyorum. Windows kurarken Linux kurulu sistemi olanı dövüyorlar mı? Günün sonunda Windows kuracağın bir cihazın ne ile geldiği neden bu kadar canınızı sıkıyor? Dayatma falan yok ortada. Ortada o FreeDOS olarak gelecek olan bilgisayar nasıl gelseydi bize daha çok faydası dokunurdu o var. Bana kalsa size FreeDOS gelsin zaten. Zorla güzellik olmaz.
Yani bu bir tercih meselesi , sevmiyorum. Benim için bir geçerliliği yok. Ha kullanmak isteyen varsa onlar için bu alternatifle gelebilir. Ama ben Ubuntu , Linux vs içerdiği için almam mesela. Ama alışkanlık ama tercih sonuçta bu benim bakış açım. Her bilgisayar Linuxla Ubuntuyla gelsin isteyen Windows kursun demekte de bir yanlışlık yok ama diyorum bak benim bakış açım bu ben almam mesela. Bunu şey gibi de düşünebilirsin. Kalitesiz görülen X Firması çok iyi dünya harikası bir ürün üretti hatta ve hatta alanlarda memnun ben eğer o markaya güven duymuyor ve ürünlerini sevmiyorsam bedavada olsa almam. Bu bir tercih meselesi, kolaylık veya zorluk ile alakası yok benim için yani.

FreeDOS gelmesindense Mint gibi bir dağıtımla gelmesi bence daha iyi olur. FreeDOS üzerinden USB hazırlamak mümkün mü bilmiyorum. Mümkünse de kolay olacağını sanmam. Mint gibi dağıtımlarda ek bir bilgisayar yoksa Windows USB'si hazırlamak çok kolay. Ventoy indirmen yeterli ki hakkında tonla rehber video var. FreeDOS gelmesi de boş gelmesi değil bir dayatmadır eğer @DNA ya da @AlperenV. 23 hocamın açısından bakarsak. FreeDOS'da bir işletim sistemi çünkü.

Tabii bence OS seçimi kullanıcıya bırakılmalı ama bırakılmazsa da FreeDOS yerine düzgün bir Linux dağıtımı ile gelmesi daha makul. Bu sayede rahatlıkla tek bilgisayar üzerinden format USB'ni hazırlayabilirsin.
Dediğinizi anlıyorum , ama ben spesifik olarak sevmediğim bir sistem ile gelen bilgisayarı almam. Size saçma bir düşünce olarak gelebilir ama bazı kalıplar böyledir ve yıkamazsın.

Yani bu bir tercih meselesi, sevmiyorum. Benim için bir geçerliliği yok. Ha kullanmak isteyen varsa onlar için bu alternatifle gelebilir. Ama ben Ubuntu, Linux vs içerdiği için almam mesela. Ama alışkanlık ama tercih sonuçta bu benim bakış açım. Her bilgisayar Linux'la Ubuntu'yla gelsin isteyen Windows kursun demekte de bir yanlışlık yok ama diyorum bak benim bakış açım bu ben almam mesela. Bunu şey gibi de düşünebilirsin. Kalitesiz görülen X Firması çok iyi dünya harikası bir ürün üretti hatta ve hatta alanlarda memnun ben eğer o markaya güven duymuyor ve ürünlerini sevmiyorsam bedavada olsa almam. Bu bir tercih meselesi, kolaylık veya zorluk ile alakası yok benim için yani.

Dediğinizi anlıyorum, ama ben spesifik olarak sevmediğim bir sistem ile gelen bilgisayarı almam. Size saçma bir düşünce olarak gelebilir ama bazı kalıplar böyledir ve yıkamazsın.

FreeDOS'u seviyor musunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı