Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yani, yine Kur'an'a yönlendirmek olacak ama bunun cevabı da Kur'an'da yazıyor: İhlas suresi.

İnanmak istemeyen insan, Kur'an'a inanmaya değil yalanlamaya çalışır.

Din ile alakalı bir bilgiyi doğurup doğrulan bir varlıktan nasıl öğrenmeyi düşünüyorsun?

Ayrıca Allah'ın eşi benzeri olmadığı için kışkançlık veya ego tatmini gibi ihtiyaçları yoktur. "Yaratmak" terimi de Allah için geçerlidir. Allah'ın gerçekleştirdiği ve oluşturduğu eylemi başkası onun üstünde uygulayamaz.
Tanrı vardır kanıtı da Kur'an'dır tamamen kısır döngü bir cümle. Metaforik olarak konuşuyorsun. Ben sana ''Bu bardak var'' derim ve o bardağı sana gösteririm. Ama sen bana ''Tanrı var'' diyorsun, ben de sana ''Kim diyor?'' diyorum, sen tekrar ''Kur'an'da yazıyor'' diyorsun. ''Kur'an'ı kim yazdı?'' diyorum, ''Allah'' diyorsun. Kısır döngü. Bunu görememek için kör olmak gerek. Tamam inan elbette kendi kararın ama bunun bir döngü olduğunu da anlaman gerek.

Ben silah zoruyla inan birisi değilim. Bu benim tercihim ve ben Allah'ın var olduğuna inaniyorum. Bu inanış biçimi değil. Bu ateistlere mesaj.
Neyin mesajı bu? İnanıp inanmaman sadece kendini bağlar. İnanç konusuna ne kaybediyor, kazanıyor gözüyle bakarak baştan eksiye düşüyorsun zaten.

Tanrı gerçekten var mı yok mu sorusuna cevap vermek için yeterli araştırma olmadığı için herkes şu an ikilemde kalıyor. Şu an sence bence şeklinde konuşursak bana göre bu her şeyin kesinlikle bir nedeni var, bir yaratıcı olma olasılığı yüksek gibi.

Şimdi bütün fikirlerimi yazsam bütün sayfa benim yazımla dolup taşar. O yüzden sadece ufak görüşlerimi söyleyeyim, Allah var. Ve ben elhamdülillah müslümanım. Dinime aşırı bağlı biri olduğum söylenemez. Ama inancım tam. Haramdan kaçınmaya çalışan biriyim ama ibadetlerimin bazılarını yapamıyorum. Dua ediyorum, oruç tutuyorum. Ama namaz nedense bir türlü rayına oturmuyor. Başlıyorum, 2 ay sonra tekrar bırakıyorum. İnsanlara kötü davranmamaya çalışıyorum. Kısaca yazayım dedim ama yine hafif uzun oldu. Neyse, kısaca bir yaratıcının varlığına inanıyorum.

Yer çekimi kuvvet olarak düşünülmemeli.
Bence yer çekimi= elmanın yere düşmesi.
Ben o elmanın havada sabit kalamadığını görebiliyorum. Dünyanın atmosferinde bulunan bir şeyin havada sabit kalabilmesi için, ya havadaki atomlardan daha hafif olması lazım ya da, aşağıdaki kuvvete ters yönde daha güçlü bir kuvvet lazım, örneğin helikopterin pervanesi. Helikopterin pervanesi yer çekimine ters yönlü bir kuvvet uyguluyor bu sayede yer çekimi aslında yokmuş gibi davranıyor, yani yerden yükselmiyor, düşmesi engelleniyor.
Elma düşene kadar ağaçta sabit kalıyor da yere düşünce mi yer çekimi oluyor?
Ben de elmanın yere düşmesini "vadesi gelen gidiyor" şeklinde yorumlayabilirim o zaman.
Aynı şekilde helikopter niye yer çekimi yokmuş gibi davranıyor? Oysa varmış.
Her zaman bilime saygım vardır. Ayrıca mevcut bilimle açıklayamadığımız şeyleri "YOK" saymak kısmına katılmıyorum.
Hikayede anlatıldığı gibi Newton kafasına elma düşene kadar "yer çekimi" diye bir şey yok muydu? Vardı ama bilimle açıklayamıyorduk. O zaman "YOK"

Ben size bir şey ispatlamaya çalışmıyorum. Bu ortamda da benim veya sizin fikrinizi değiştirecek bir yargı oluşacağını da çok sanmıyorum ki bu konuda detaylıca bilgi verecek yeterliğe sahip olduğumu da söyleyemem.

Tanrı gerçekten var mı yok mu sorusuna cevap vermek için yeterli araştırma olmadığı için herkes şu an ikilemde kalıyor. Şu an sence bence şeklinde konuşursak bana göre bu her şeyin kesinlikle bir nedeni var, bir yaratıcı olma olasılığı yüksek gibi.
Bana göre kesinlikle tanrı/Allah var. Bir yaratıcının olmaması imkansız bir şey bana göre. Ufacık düşünün anlarsınız, yaratıcı kesinlikle var. Tabii ateist olan birisinin inancına, daha doğrusu inanmayışına saygı duyarım.

Elma düşene kadar ağaçta sabit kalıyor da yere düşünce mi yer çekimi oluyor?
Ben de elmanın yere düşmesini "vadesi gelen gidiyor" şeklinde yorumlayabilirim o zaman.
Aynı şekilde helikopter niye yer çekimi yokmuş gibi davranıyor? Oysa varmış.
Her zaman bilime saygım vardır. Ayrıca mevcut bilimle açıklayamadığımız şeyleri "yok" saymak kısmına katılmıyorum.
Hikayede anlatıldığı gibi newton kafasına elma düşene kadar "yer çekimi" diye bir şey yok muydu? Vardı ama bilimle açıklayamıyorduk. O zaman "yok"

Ben size bir şey ispatlamaya çalışmıyorum. Bu ortamda da benim veya sizin fikrinizi değiştirecek bir yargı oluşacağını da çok sanmıyorum ki bu konuda detaylıca bilgi verecek yeterliğe sahip olduğumu da söyleyemem.

Ağaç yer çekiminden daha güçlü. Ama Einstein'ın eylemsizlik kanunu bunu açıkça ispat ediyor ki; eğer yer çekimi olmasa bile o elma ağaçta sonsuza kadar kalamaz. Dediğim gibi helikopter yer çekimine ters yönde bir kuvvet uyguluyor.
Daha ne sunma mı istiyorsun adama bir ton örnek sundum adam takmıyor.

Örnek dediğin şeyler, benim dikkate alacağım kadar önemli değil. Sen inanmak istiyorsun ve bu söylediğin argümanlar sadece senin kendine inanmanı sağlar.

Tanrı vardır kanıtı da Kur'an'dır tamamen kısır döngü bir cümle. Metaforik olarak konuşuyorsun. Ben sana ''Bu bardak var'' derim ve o bardağı sana gösteririm. Ama sen bana ''Tanrı var'' diyorsun, ben de sana ''Kim diyor?'' diyorum, sen tekrar ''Kur'an'da yazıyor'' diyorsun. ''Kur'an'ı kim yazdı?'' diyorum, ''Allah'' diyorsun. Kısır döngü. Bunu görememek için kör olmak gerek. Tamam inan elbette kendi kararın ama bunun bir döngü olduğunu da anlaman gerek.
Diyelim "Y" yazarı "Z" isimli bir kitap yazdı. İçerisinde "X" cümlesi yer alıyor. Ben gelip rastgele bir konuda sana o Y yazarının yazdığı Z kitabı içerisinden alıntıladığım X cümlesini söylesem ve sen "Bu cümleyi nereden gördün?" diye sorsan cevabım "Z kitabı." olurdu. Ve senin bana tekrar soracağın soru ise şu olacak: "O kitabı kim yazmış?" Ben de cevap olarak "Y yazarı yazmış." diyeceğim.
Şimdi sen buna inanmayacak mısın?

Sahibi olduğu bir şeyin içerisine yazar neden kendi ismini yazmasın? Bir şeye inanman için illa onu görmen gerekmiyor. Atatürk'ün varlığını da bana kanıtlayamazsın o zaman. Sonuç olarak sen görmedin. Sadece o dönemde yaşayan belirli bir kesim gördü. Ya sana aktarılış biçimi Atatürk'se ama aslında Ahmet ise? Yazılanları düşünürsün, mantığına oturtursun veya oturtmazsın, ona göre dini inanışına karar verirsin. "Yaratılış" kavramını Allah ortaya çıkardı.

Kısır döngülük bir taraf yok. Her şeyin cevabı ortada. Zaten bunun ortası yok. İnanan ya komple inanır, ya hiç inanmaz.

Ağaç yer çekiminden daha güçlü. Ama Einstein'ın eylemsizlik kanunu bunu açıkça ispat ediyor ki; eğer yer çekimi olmasa bile o elma ağaçta sonsuza kadar kalamaz. Dediğim gibi helikopter yer çekimine ters yönde bir kuvvet uyguluyor.
Bunu söylüyorum, Einstein ve Newton olmadan önce bu konular hakkında fikir sahibi miydiniz?
Veya şu anda fikir sahibi olmadığınız doğa olayları konusunda yok gibi mi davranıyorsunuz?

Diyelim "Y" yazarı "Z" isimli bir kitap yazdı. İçerisinde "X" cümlesi yer alıyor. Ben gelip rastgele bir konuda sana o Y yazarının yazdığı Z kitabı içerisinden alıntıladığım X cümlesini söylesem ve sen "Bu cümleyi nereden gördün?" diye sorsan cevabım "Z kitabı." olurdu. Ve senin bana tekrar soracağın soru ise şu olacak: "O kitabı kim yazmış?" Ben de cevap olarak "Y yazarı yazmış." diyeceğim.
Şimdi sen buna inanmayacak mısın?

Sahibi olduğu bir şeyin içerisine yazar neden kendi ismini yazmasın? Bir şeye inanman için illa onu görmen gerekmiyor. Atatürk'ün varlığını da bana kanıtlayamazsın o zaman. Sonuç olarak sen görmedin. Sadece o dönemde yaşayan belirli bir kesim gördü. Ya sana aktarılış biçimi Atatürk'se ama aslında Ahmet ise? Yazılanları düşünürsün, mantığına oturtursun veya oturtmazsın, ona göre dini inanışına karar verirsin. "Yaratılış" kavramını Allah ortaya çıkardı.

Kısır döngülük bir taraf yok. Her şeyin cevabı ortada. Zaten bunun ortası yok. İnanan ya komple inanır, ya hiç inanmaz.
Ya söylediğin örnek de alakasız ki? O yazar kitapta söylediği şey için ''SOMUT'' bir kaynak göstermek zorunda. Sırf sen bana o yazarı kaynak gösterdin diye bakar bakmaz inanmam ben, o yazar bunu neye dayanarak ne düşünerek yazmış onu sorgulayacağım. Senin söylediğin şekilde düşünürsen hiç bir şeye inanma? İngiltere'yi de görmedim İngiltere'de yok o zaman? :D Hz. Muhammet Kur'an'ı Allah yazdı diyor. Allah'ın somut kanıtı var mı? Yok. E somut kanıtı olmayan şeyin yazdığı kitabı bana somut kanıt budur diye sunuyorsun. İlginç.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı