Tarayıcı önerisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kime göre neye göre hocam?

Testlere hıza göre :) RAM kullanımına göre :) güvenlik, gizliliğe göre :)ayarlardaki özgürlüğe göre :)

Firefox kullanmışlığımda vardır. Beni pek tatmin etmedi açıkcası. Sonra Chrome geçmiştim yıllarca Chrome kullandım. Şu yeni Microsoft Edge çıktığından beri Edge kullanıyorum. Memnunum açıkçası şu an ben.

Başta ben de alışamamıştım ama insan kullandıkça anlıyor nasıl bir efsane olduğunu :)

Chromium öneriyorum. Neredeyse bütün browserlar Chromium tabanlı. Asıl browser varken fork yazılım kullanmaya gerek yok bence.

@309999 fakat şu anda Mozilla Firefox internet tarayıcısı Chromium tabanlı tarayıcılardan daha fazla Ram tüketimi yapmaktadır. Güvenlik ve gizlilik konusunda ben Vivaldi internet tarayıcısını önerebilirim. Son zamanlarda gayet başarılı işler başarmaktadırlar.

Hız arıyorsan Brave. Ama senkronizasyon seçeneği yok. Yer imlerini çok kullanıyorsan, dışa aktar diyerek yedeklemen gerekebilir. Firefox ayrılan bir ekip tarafından yapıldığı için olsa gerek bellek tüketimi yüksek. Reklam engelleyicisinin Adguard kozmetik filtreleri çalışmıyor. Yani reklamların olduğu kutucukların çoğunu gizleyemiyor. Ama içerisinde barındırdığı başka bir filtre çoğu Türk sitesinin reklam kutularını gizliyor. Buna ek olarak içinde işe yarar bazı gömülü uzantılar var. Ayrıca tarayıcı geçmişini çıkışta otomatik temizlemene yarayan bir ayar var.
Buna ek olarak Chromium Edge tavsiye edebilirim. Tabi bellek tüketimi Chrome, Opera ile aynı, yani ortalama bir bellek tüketimi var. Gizlilik koruması baya işe yarıyor. Reklam engelleyici kullanmak izlemeyenler tavsiye edebilirim. Katı koruma açıkken içinde izleyici barındıran büyük reklamları da engelliyor. Ama tam olarak reklam engelleyici olarak çalışmıyor. Aynı Brave gibi tarayıcı çıkış yaptığın da otomatik temizleme gibi bir ayar barındırıyor.
Düşük kaynak tüketimi arıyorsan Vivaldi ya da Slimjet öneririm.
Vivaldi getirdiği reklam ve gizlilik engelleyicisi baya iyi. Sol menüsüne Opera aksine istediğin siteyi ekleyebilir. Masaüstü ve Google play store versiyonlarını tarayıcı üzerinden kullanabilirsin.
Slimjet ise Chrome gelişmiş hali diyebiliriz. Google senkronizasyonu, sağ tıkla google çeviri, reklam engelleyici, indirme(IDM Gibi) ve şifre yöneticisi, ekran ve video alma ayarı, video ve mp3 indirme gibi içine gömülü ayarlar barındırıyor. Buna rağmen gerçekten düşük bellek tüketiyor.

Firefox akıcılık olarak Chromium tarayıcıların ne yazık ki yanına yaklaşamıyor. Ayrıca kaynak tüketimi en yüksek tarayıcılar da zirveye oynar. Yandex tarayıcısı sadece 32-Bit olarak yayınlanıyor. Bildiğiniz üzere 32-Bit uygulamaların bellek tüketim sınırları var. Bu sınırları geçince tarayıcı çökebiliyor.

Slimjet ise Chrome gelişmiş hali diyebiliriz. Google senkronizasyonu, sağ tıkla google çeviri, reklam engelleyici, indirme(IDM Gibi) ve şifre yöneticisi, ekran ve video alma görüntüsü, video ve mp3 indirme gibi içine gömülü ayarlar barındırıyor. Buna rağmen gerçekten düşük bellek tüketiyor.
Fakat bana nedense Slimjet internet tarayıcısı hiç güvenli gelmiyor. İnternet siteleri ve sağladıkları şeylerin çok fazla olması nedeniyle hiç sıcak bakamıyorum.

2020-05-01 22_37_52-Fastest web browser that blocks all ads and protects your privacy - Slimje...png

2020-05-01 22_36_22-.png

2020-05-01 22_37_12-.png

Hız arıyorsan brave. Ama senkronizasyon seçeneği yok. Yer imlerini çok kullanıyorsan, dışa aktar diyerek yedeklemen gerekebilir. Firefox ayrılan bir ekip tarafından yapıldığı için olsa gerek bellek tüketimi yüksek. Reklam engelleyicisinin adguard kozmetik filtreleri çalışmıyor. Yani reklamların olduğu kutucukların çoğunu gizleyemiyor. Ama içerisinde barındırdığı başka bir filtre çoğu Türk sitesinin reklam kutularını gizliyor. Buna ek olarak içinde işe yarar bazı gömülü uzantılar var. Ayrıca tarayıcı geçmişini çıkışta otomatik temizlemene yarayan bir ayar var.
Buna ek olarak Chromium Edge tavsiye edebilirim. Tabi bellek tüketimi Chrome, Opera ile aynı, yani ortalama bir bellek tüketimi var. Gizlilik koruması bayağı işe yarıyor. Reklam engelleyici kullanmak izlemeyenler tavsiye edebilirim. Katı koruma açıkken içinde izleyici barındıran büyük reklamları da engelliyor. Ama tam olarak reklam engelleyici olarak çalışmıyor. Aynı brave gibi tarayıcı çıkış yaptığın da otomatik temizleme gibi bir ayar barındırıyor.

Düşük kaynak tüketimi arıyorsan vivaldi ya da slimjet öneririm.
Vivaldi getirdiği reklam ve gizlilik engelleyicisi bayağı iyi. Sol menüsüne Opera aksine istediğin siteyi ekleyebilir. Masaüstü ve Google Play Store versiyonlarını tarayıcı üzerinden kullanabilirsin.
Slimjet ise Chrome gelişmiş hali diyebiliriz. Google senkronizasyonu, sağ tıkla Google çeviri, reklam engelleyici, indirme(IDM gibi) ve şifre yöneticisi, ekran ve video alma görüntüsü, video ve MP3 indirme gibi içine gömülü ayarlar barındırıyor. Buna rağmen gerçekten düşük bellek tüketiyor.

Firefox akıcılık olarak Chromium tarayıcıların ne yazık ki yanına yaklaşamıyor. Ayrıca kaynak tüketimi en yüksek tarayıcılarda zirveye oynar. Yandex tarayıcısı sadece 32-Bit olarak yayınlanıyor. Bildiğiniz üzere 32-Bit uygulamaların bellek tüketim sınırları var. Bu sınırları geçince tarayıcı çökebiliyor.

Nasıl bir fanatiksiniz ben gerçekten anlamıyorum. İnternette her okuduğuna inanan insanlar gerçekten çok tehlikelidir. Yarım saattir konulara yazdığınız mesajları düzeltmeye, doğrularını yazmaya çalışıyorum. Sizden rica ediyorum, bir bilgiyi teyit etmeden kalkıp buraya yazmayın.

Öncelikle, bu yazıyı okuduğunuz gibi gidip son yapılan testlere bakın.

Bütün tarayıcıların bir altyapısı vardır. Zira Firefox'un "gecko", legacy Edge'nin "edgehtml", Chrome ve New Edge'nin "özelleştirilmiş gecko". Son yapılan testleri izlerseniz öğrenebilirsiniz ki, Firefox açılma hızında da, kaynak kullanımında da, gizlilik ve güvenlikde de birinci geliyor. Chromium tarayıcılar kaynak kullanımı konusunda sıkıntılı...

Bakın o 1. dediğiniz Chromium'un kendine ait altyapı'sı bile yok.

Altyapı ile tabanı karıştırmayınız, lütfen...
@309999 fakat şu anda Mozilla Firefox internet tarayıcısı Chromium tabanlı tarayıcılardan daha fazla RAM tüketimi yapmaktadır. Güvenlik ve gizlilik konusunda ben vivaldi internet tarayıcısını önerebilirim. Son zamanlarda gayet başarılı işler başarmaktadırlar.

Kaynak göster dostum...

Microsoft Edge ne dersiniz ? Ben bilgisayarımda kullanıyorum ve aşırı memnunum. Chrome'dan daha iyidir tavsiye ederim.

Fazla ilgi görmeyen ve yanlış bilmiyorsam 2-3 kişi tarafından geliştirilen bir tarayıcı. Tek sorunu hızlı güncelleme alamıyor. Yani güvenlik güncellemeleri diğer tarayıcılara çıktıktan sonra 2-3 gün içinde geliyorsa, bu tarayıcıya 5-6 gün içinde geliyor. Toplayabileceği veriler sadece Chromium ona sunduğu ayarlar diyebiliriz. Onları da kapatmanın yolu var. @unnamedington

Sitelerinin de görsel olarak eski olduğunu kabul ediyorum. Hatta 64-Bit sayfasını paylaşmazsam her türlü 32-Bit sürümünü indiriyor.

@309999 Ben fanatik değilim. Sen fanatiksin. Herhangi bir Chromium tarayıcısını ve Firefox en sade halini yükleyin. Sonra bellek tüketimlerini karşılaştırın. Ondan sonra bir video açıp CPU tüketimlerine de bakabilirsiniz.

Firefox ayrılan ekibin yaptığı Brave deneyebilirsin mesela. Arayüzü Firefox andıracaktır direk. İçerisinde çoğu Google hizmeti kaldırılmıştır. Chromium tarayıcılar arasındaki en az veri toplayan tarayıcı diyebiliriz. Tabi popüler olmayan ve benim gözümden kaçanlar dışında.

Yıllardır bu forumda Opera ve Mozilla fanboylarına rastlıyorum. Tek bildikleri açık kaynak kod, gizlilik ama diğer şeyleri karşılaştırmaya gelince hep bir bahaneleri var. Ben bu tarayıcıları önerirken gerçekten onları kullanıp, deneyimlerime göre söylüyorum. Hatta bazen doğru düzgün güncelleme bile almayan Linux ya da Firefox alt yapılı tarayıcılara da göz atıyorum.

Fazla ilgi görmeyen ve yanlış bilmiyorsam 2-3 kişi tarafından geliştirilen bir tarayıcı. Tek sorunu hızlı güncelleme alamıyor. Yani güvenlik güncellemeleri diğer tarayıcılara çıktıktan sonra 2-3 gün içinde geliyorsa, bu tarayıcıya 5-6 gün içinde geliyor. Toplayabileceği veriler sadece Chromium ona sunduğu ayarlar diyebiliriz. Onları da kapatmanın yolu var. @unnamedington

Sitelerinin de görsel olarak eski olduğunu kabul ediyorum. Hatta 64-Bit sayfasını paylaşmazsam her türlü 32-Bit sürümünü indiriyor.

@309999 ben fanatik değilim. Sen fanatiksin. Herhangi bir Chromium tarayıcısını ve Firefox en sade halini yükleyin. Sonra bellek tüketimlerini karşılaştırın. Ondan sonra bir video açıp CPU tüketimlerine de bakabilirsiniz.

Yıllardır bu forumda Opera ve Mozilla fanboylarına rastlıyorum. Tek bildikleri açık kaynak kod, gizlilik ama diğer şeyleri karşılaştırmaya gelince hep bir bahaneleri var. Ben bu tarayıcıları önerirken gerçekten onları kullanıp, deneyimlerime göre söylüyorum. Hatta bazen doğru düzgün güncelleme bile almayan Linux ya da Firefox alt yapılı tarayıcılara da göz atıyorum.

Karşılaştırdım çoook karşılaştırdım, senden daha iyi biliyorum merak etme :). Git düzgünce testleri izle ve ezber olmadan yorum yap fanatik seni. Ve Firefox bir altyapı değildir "Gecko" bir altyapıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı