Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz 14 gün olayını yanlış anlamışsınız;

Mesela ben Hepsiburada üzerinden 2,5 HDD satın aldım ama Hepsiburada bana 3,5 HDD göndermiş, gözümle görmeden aldığım için o ürünü 14 gün içinde iade edebilirim.

Ya da XL bedeb bir tişört aldın ama kalıp dar geldi deneme fırsatın olmadığı için 14 gün içinde (satılabilirlik özelliğini kaybetmez ise) iade edebilirsin.

Şimdi senin konuda örneğin sen İ5 işlemci istedin onlar İ3 mü gönderdiler, Ya da İ5 aldın ama performansının İ5 standartlarında olmadığını mı düşünüyorsun iade talebinde bulunursaun bilirkişi inceler sen haklıysan iade edersin.

Ama malı alayım deneyeyim beğenmedim iade edeyim olayı yok doğal olarak.
Bunu ben daha önce de konu olarak açmıştım. Aynı şeyleri yazıp karar sizin lehinize çıkar cevabı da almıştım. Bu forumda da internetteki videolarda hatta televizyonlarda reklamında bile hakkınızı arayın sözleri var. Mağazaya gidiyorsun dokunuyorsun fare oynatıyorsun özelliklerine bakıyorsun. Orada oyun oynayamıyorum ya da başka testler yapamıyorum. Ben haklı çıkacağımı düşünüyordum. Savunmada kullanılmış deniliyor. Kanunda kutusu da açılsa iade hakkım olduğu yazılıyor. Burada çokça konu var. Satıcılar iadede mazeret uydurup almıyorlar diye. Hatta sizin hakkınız deniliyor. Yazılan cevaplarda tüketici hakem heyetine başvurun diye cevap veriliyor. Öbür tarafı da düşünüyorum. Ben de başkası konu açsa sizin yazdıklarınızı da yazarım. Fakat tüketici hakem heyetinin maddesinde tüketici savunuluyor.

6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu Mayıs 2014 yılında çıktı ve ben o tarihten bu zamana kadar THH Rapotörü olarak çalışıyorum.

Size burada ne söylediysem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı onaylı.

onları ben söylemiyorum kardeşim 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu söylüyor ki bende zaten etik olarak doğru buluyorum.
O zaman benim bildiğim durumdan yan çizmiş olabilirler. Koşulsuz olduğunu biliyorum. Yeter ki iade koşullarını karşılasın. İç çamaşırı ya da sabun iade edemezsiniz açıp baktıktan sonra ama TV aldın ya da cep telefonu aldın koşulsuz biçimde 14 gün içinde iade edersin diye biliyorum. Yeter ki aksesuarları eksiksiz ve ürün çiziksiz ve temiz olsun. Hunharca kullanıp iade edilmez zaten. Satıcı çok ayrıntılı inceliyor. Zaten iade edecek planın varsa jeletinleri sökmemek gerek. İyi niyetli alıcı buna dikkat eder. Bu konudaki örnek olayda ürünün yapısı ikinci ele düşmüş demek ki. Kişisel bilgi bulunuyor demenin açıklaması bu. Demek ki iyi kullanmış bu süreçte. Satıcı da bunu fark etmiş.

Hiç bilmeyen biri olsanız bile oyunların minimum sistem gereksinimleri var. Bir oyunu referans alıp ona göre araştırma yapabilirdiniz.

Hadi onu geçtim, kaç yıllık üyesiniz burada, hiç mi sistem özelliklerine dikkat etmediniz.

Kardeşim sende alıp paketini açmışsın, jelatinleri sökmüşsün ve 5 gün kullamışsın ama. O satıcı onu iade alıp tekrar sıfır ürün diye nasıl satsın bir başkasına? İkinci ele girer artık o ürün oda zarar eder öyle bilgisayarmış bilmem neymiş araştırmadan elektronik almamanızı tavsiye ediyorum.
Paketi açmayıp ne yapacaktım. Tabiyki deneyeceğim. Satıcı tarafından bakılırsa ben de senin gibi düşünüyorum. Fakat ben de kendi açımdan haklıyım. Kanunda yazıyor. Forumda da görmüyor musun. Ürünü açtım kabul etmiyorlar diye. O zaman ürünü açtık iade olmuyor. Bu buraya çıkar. Ama öyle değil.

Hiç bilmeyen biri olsanız bile oyunların minimum sistem gereksinimleri var. Bir oyunu referans alıp ona göre araştırma yapabilirdiniz.

Hadi onu geçtim, kaç yıllık üyesiniz burada, hiç mi sistem özelliklerine dikkat etmediniz.
Olay oyun değil. Üründen şu nedenle ya da bu nedenle memnun kalmadım. Kanunda yazıyor. Oyun şu bu teferruat. Memnun değilsen iade hakkım var. Senin de başına gelebilir. Empati yap.

Paketi açmayıp ne yapacaktım. Tabiyki deneyeceğim. Satıcı tarafından bakılırsa ben de senin gibi düşünüyorum. Fakat ben de kendi açımdan haklıyım. Kanunda yazıyor. Forumda da görmüyor musun. Ürünü açtım kabul etmiyorlar diye. O zaman ürünü açtık iade olmuyor. Bu buraya çıkar. Ama öyle değil.
Bilmiyorsun diye yazıyorum. Oyun için internette yüzlerce test videosu var. Bunun için Youtube'a girip " *İşlemci* *Ekran Kartı* *Oyun Adı* "yazarak arattığında ilgili oyunlar karşına çıkacaktır. Alıp evde ne denedin peki ? Bak şunu da kabul ederim. İnternette arattın senin donanımda bir laptop ile adam 80 FPS almış, sen test ettin 40 aldın. Bu bir sorundur. İade edebilirsin.

6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu Mayıs 2014 yılında çıktı ve ben o tarihten bu zamana kadar THH Rapotörü olarak çalışıyorum.

Size burada ne söylediysem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı onaylı.

onları ben söylemiyorum kardeşim 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu söylüyor ki bende zaten etik olarak doğru buluyorum.
Olay oyun değil. Üründen şu nedenle ya da bu nedenle memnun kalmadım. Kanunda yazıyor. Oyun şu bu teferruat. Memnun değilsen iade hakkım var. Senin de başına gelebilir. Empati yap.
Kardeşim senin durumunda ürünün incelenmesi temelinden bak. Ürün bu süreçte kullanılmış. Hem de iyi kullanılmış demek ki. İade etme olasılığım güçlüyse bir ürünü o süreçte açıp kapamak dışında kullanmamak gerekir. Sen kullanmışsın. Onlar da bunu fark etmişler. Şimdi bu durumda yeniden satılabilir görülmemiş ürün.

Bilmiyorsun diye yazıyorum. Oyun için internette yüzlerce test videosu var. Bunun için Youtube'a girip " *İşlemci* *Ekran Kartı* *Oyun Adı* "yazarak arattığında ilgili oyunlar karşına çıkacaktır. Alıp evde ne denedin peki ? Bak şunu da kabul ederim. İnternette arattın senin donanımda bir laptop ile adam 80 FPS almış, sen test ettin 40 aldın. Bu bir sorundur. İade edebilirsin.
''Hiçbir sebep göstermeksizin''

İkna edici kanıt olmaz kardeşim,

Ürün satılabilirlik özelliğini kaybetmiş ise üründe ayıp olmadan iade etmek mümkün değildir.

Tabi başınıza gelmediği için bilmeyebilirsiniz şu şekilde bilgilendireyim ki bir mahkemenin de kararıdır bu;

Elinizde bir alet var ve bu alete sarf malzeme aldınız ama bu sarf malzeme o alete uymuyor. (suç sizde yanlış kod vermişsiniz) Sarf malzemeyi kullanmadan iade işlemini başlattınız. Ama aldığınız firma da ben bunu geri almam, bunu ithal ettim geri gönderemem dedi. İşte mahkeme seni burada "haklı ikna edici kanıt" (mahkeme kararında o yazıyor) sunduğun için haklı bulabilir.

Benim başıma (çalıştığım devlet kurumunun) geldi ve tüketici mahkemesini kazandık. Hata bizdeydi, biz yanlış kod verdik ancak bu konuda mahkeme; "tüketici yanında hareket etti". Her zaman bu şekilde bir sonuç çıkar mı ama hakimlerin bu konuda çok ciddi insiyatifi olmakta. "Haklı ikna edici kanıt" lafı zaten muallak bir hukuki laf. 😉

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı