Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
''Hiçbir sebep göstermeksizin''
(2) Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.
--
e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.
--
g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

Bunlar, resmi gazetede yazılmış istisnai durumlardan birkaçı. Tamamı için; Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

O zaman benim bildiğim durumdan yan çizmiş olabilirler. Koşulsuz olduğunu biliyorum. Yeter ki iade koşullarını karşılasın. İç çamaşırı ya da sabun iade edemezsiniz açıp baktıktan sonra ama TV aldın ya da cep telefonu aldın koşulsuz biçimde 14 gün içinde iade edersin diye biliyorum. Yeter ki aksesuarları eksiksiz ve ürün çiziksiz ve temiz olsun. Hunharca kullanıp iade edilmez zaten. Satıcı çok ayrıntılı inceliyor. Zaten iade edecek planın varsa jeletinleri sökmemek gerek. İyi niyetli alıcı buna dikkat eder. Bu konudaki örnek olayda ürünün yapısı ikinci ele düşmüş demek ki. Kişisel bilgi bulunuyor demenin açıklaması bu. Demek ki iyi kullanmış bu süreçte. Satıcı da bunu fark etmiş.

Bak şöyle anlatayım kardeşim,

eğer sen ürünü alıp paketini açtıktan sonra ben beğenmedim dersen iade edmezsin çünkü zaten beğenip seçerek aldığın bir ürün ve sana sunulan teknik özellikleri de barındırıyor.

ama ürününde, ısınma, solma, aşırı yıpranma, ses yapma vb. olmaması gereken ya da olmaması gerektiğini düşündüğün ama olan bazı durumlar varsa iade talebinde bulunursun (bunu satıcıya bildirmek zorunda değilsin, gerekçe göstermeksizin demek bu oluyor) eğer iadeni kabul etmezse satıcı gidersin THH başvurusu yaparsın onlarda "gerekli görürse" bilirkişi raporu isterler ve karara bağlarlar.

Senin öyle bir şikayetin olmamış, dolayısıyla THH de bilirkişi raporu isteyecek bi durum olmadığından kendisi karar vermiş ve bence senin başvuru şartlarına göre de (ayrıntıları bilmiyorum burada okuduklarıma göre) doğru karar vermiş.

Adamlara ilk gönderdiğimde kabul etmediler dedim ya. Ürünü açmamışlar bile. Hatta garanti belgesi yok diye mazeret uydurmuşlardı. Çok da dikkatli kullanmıştım ve güzelce paketlemiştim. Kutunun içine koymuştum. Yani yalandan mazeret uydurmuşlardı. Şimdi de kutu açıldı yok kabul etmiyoruz. İyi.

Bilmiyorsun diye yazıyorum. Oyun için internette yüzlerce test videosu var. Bunun için Youtube'a girip " *İşlemci* *Ekran Kartı* *Oyun Adı* "yazarak arattığında ilgili oyunlar karşına çıkacaktır. Alıp evde ne denedin peki ? Bak şunu da kabul ederim. İnternette arattın senin donanımda bir laptop ile adam 80 FPS almış, sen test ettin 40 aldın. Bu bir sorundur. İade edebilirsin.
Bence koşulsuz iade maddesine ihtilaf getirmeye çalışıyorsunuz. Halbuki çok açık. Koşulsuz iade demek koşul yok demektir. Yalnızca değerlendirme ölçütleri vardır ürünün. Ürünün yeniden satılmasına engel olacak durum yoksa ve hijyen kategorisinde değilse. Bunun dışında alıcıyı haksız bulmaktan vazgeçmek gerek. Alıcı iade hakkını kullanmakta haklı ama kriterleri karşılamadığı için iadesi kabul edilmemiş. İade hakkı sabittir ama bu iadenin yüzde yüz onaylanacağı anlamına gelmiyor.

Yani, arkadaş ürünü alıp kutusunu açtığı anda iade hakkını kaybetti. (Tabi üründe herhangi bir ayıp söz konusu değil ise)
Yok canım daha neler, ne zamandan beri kutu açmak cayma hakkını kullanmaya engel teşkil eder oldu? Hangi ilçenin raportörlüğünü yapıyorsun sen? Bu mantıkla çalışıyorsanız çok insanı mağdur edersiniz.

Koşulsuz şartsız iade diyor, bu çok açık bir tanım içermiyor mu? Koşulsuz şartsız. Ürünü iade edebilmek için bir sebep belirtmeme sebep yok. Yalnızca kutusu ve içeriği kusursuz olacak hepsi bu.

eğer sen ürünü alıp paketini açtıktan sonra ben beğenmedim dersen iade edmezsin çünkü zaten beğenip seçerek aldığın bir ürün ve sana sunulan teknik özellikleri de barındırıyor.

ama ürününde, ısınma, solma, aşırı yıpranma, ses yapma vb. olmaması gereken ya da olmaması gerektiğini düşündüğün ama olan bazı durumlar varsa iade talebinde bulunursun (bunu satıcıya bildirmek zorunda değilsin, gerekçe göstermeksizin demek bu oluyor) eğer iadeni kabul etmezse satıcı gidersin THH başvurusu yaparsın onlarda "gerekli görürse" bilirkişi raporu isterler ve karara bağlarlar.

Senin öyle bir şikayetin olmamış, dolayısıyla THH de bilirkişi raporu isteyecek bi durum olmadığından kendisi karar vermiş ve bence senin başvuru şartlarına göre de (ayrıntıları bilmiyorum burada okuduklarıma göre) doğru karar vermiş.
Ya ben nedenini söylesem onlar teknik servise verecekler. Sonra sorun yok diyecekler ya da değişim diyecekler. Benim isteğim onarım ya da değişim olmadığı için yazmadım zaten. Önerilen bu olduğu için. Kanundaki ''Neden göstermeksizin'' maddesine dayanarak.

Adamlara ilk gönderdiğimde kabul etmediler dedim ya. Ürünü açmamışlar bile. Hatta garanti belgesi yok diye mazeret uydurmuşlardı. Çok da dikkatli kullanmıştım ve güzelce paketlemiştim. Kutunun içine koymuştum. Yani yalandan mazeret uydurmuşlardı. Şimdi de kutu açıldı yok kabul etmiyoruz. İyi.
Dostum neyi seni memnun etmedi tam olarak ürünün?

Hayır görmeden alınan ürünlerde koşul yok. Arkadaşım koşulsuz lafının neresini anlamadın. Bu değişmiş olabilir. En son bildiğim bunun koşulsuz olduğu. Görmeden alınmış olması ifadesinin altını çiziyorum.

Bundan 2.5 ay önce N11 üzerinden laptop almıştım. 5 gün kullanıp üründen memnun olmadığımı ve cayma hakkımı ve para iadesi hakkımı kullanmak istediğimi belirtmiştim; satıcı kabul etmeyince hakem heyetine başvuru yapmıştım. Bugün karar çıktı ve şikayet edilenin savunmasının özetinde '' Mesafeli Satışlar Yönetmeliğine göre cayma hakkı olmadığını, ürünün açıldığını kişisel bilgiler olduğunu belirtip, şikayet reddini istediği görüldü '' diye yazılmış. Bu savunmaya karşı heyet beni haksız buldu. @BilgisayarKurdu
Dostum sana gelen belgeyi paylaşır mısın? Senin şikayetini ve THH'nin kararını okumak istiyorum. Özel bilgilerini kapatırsın. Tüm metni eksiksiz paylaş lütfen.
Olay bize anlattığın gibiyse, ürünü kusursuz geri yolladıysan hatalı karar vermişler.

Yok canım daha neler, ne zamandan beri kutu açmak cayma hakkını kullanmaya engel teşkil eder oldu? Hangi ilçenin raportörlüğünü yapıyorsun sen? Bu mantıkla çalışıyorsanız çok insanı mağdur edersiniz.

Koşulsuz şartsız iade diyor, bu çok açık bir tanım içermiyor mu? Koşulsuz şartsız. Ürünü iade edebilmek için bir sebep belirtmeme sebep yok. Yalnızca kutusu ve içeriği kusursuz olacak hepsi bu.
Ya sana da açmıştım konuyu dediğini yaptım fakat sonuç bu. Dolu video izledim forumda bir sürü konu gezdim. Kanunu sayfalarca okudum. Satıcı tarafından da kendi tarafımdan da konuya bakıyorum. Sonuç bu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı