Agnostisizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
"Allah doğmamış ve doğurulmamıştır", "gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphen mi var?" gibi Allah'ın özelliklerini tanımlayan ayetler var. Yani Allah hep var olmuş olan, gökleri ve yeri yaratan bir Tanrı'dır. Bu da bize Allah varlığının tanımını veriyor bize.

Ama ayetler doğru mu işte zekamı zorluyorum şu anda.

"Allah doğmamış ve doğurulmamıştır", "Gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphen mi var?" gibi Allah'ın özelliklerini tanımlayan ayetler var. Yani Allah hep var olmuş olan, gökleri ve yeri yaratan bir Tanrı'dır. Bu da bize Allah varlığının tanımını veriyor bize.

Bu tanımlamalar zaten Tek ve Yaratıcı Tanrı'nın özellikleri değil mi? İlk kez Kuranda mı diyorlar bunu? Hayır Kurandan önce de Allah'ın tanımı böyleydi.

Sadece inanıp her haltı yersem hiç inanmayıp çok iyi ve düzgün insanların önüne geçiyorum o zaman. Bu çok büyük bir avantaj :)
O öyle değil.
İnandım demekle veya inandığını sanmakla inanmış olunmuyor.

GENEL:
Yukarıda Tanrı ve Allah kelimeleri ve bu kelimeler arasındaki anlam farklılığı üzerinde durulmuş;
İnsanlığın başlangıcından beri herhangi bir din ve inançtan bağıntısız olarak yaratıcı Tanrı'ya ve bu yaratıcı Tanrı'nın tek olduğuna inananlar birilerinin Allah olarak tanımladığı şeye inanıyor demektir.

Son düzenleme:
O öyle değil.
İnandım demekle veya inandığını sanmakla inanmış olunmuyor.

GENEL:
Yukarıda Tanrı ve Allah kelimeleri ve bu kelimeler arasındaki anlam farklılığı üzerinde durulmuş;
İnsanlığın başlangıcından beri herhangi bir din ve inançtan bağıntısız olarak yaratıcı Tanrı'ya ve bu yaratıcı Tanrı'nın tek olduğuna inananlar birilerinin Allah olarak tanımladığı şeye inanıyor demektir.
Ama Alah'a inananlar O'nun elçiyle birlikte mesaj (kitap) gönderdiğine de inanıyorlar. Deistin tanrısı elçi falan göndermiyor.

Çok kasmaya gerek yok %50 %50 din gerçektir veya değildir inanırsan yoksa bir şey kaybetmezsin ama inanmazsan varsa mokoko.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama Alah'a inananlar O'nun elçiyle birlikte mesaj (kitap) gönderdiğine de inanıyorlar. Deistin tanrısı elçi falan göndermiyor.
O kısım doğru ama eksik.
Onların inancında olan birşey daha var.
Kendisine tebliğ veya temiz tebliğ ulaşmamış birisi zaten Kitap ve Peygamber'e inanmasa bile tek bir yaratıcıya inanıyorsa yeterlidir ve onlara göre o kişi ''Allah''dedikleri şeye inanıyor demektir.
Temiz tebliğ püf nokta : Örneğin (doğru/yanlış'ı geçelim). Duyduğun haberler yüzünden islam'la ilgili kötü önyargın var ise temiz tebliğ ulaşmamış demektir.

Son düzenleme:
O kısım doğru ama eksik.
Onların inancında olan birşey daha var.
Kendisine tebliğ veya temiz tebliğ ulaşmamış birisi zaten Kuran ve Peygamber'e inanmasa bile tek bir yaratıcıya inanıyorsa yeterlidir ve onlara göre o kişi ''Allah''dedikleri şeye inanıyor demektir.
Temiz tebliğ püf nokta : Örneğin (doğru/yanlış'ı geçelim). Duyduğun haberler yüzünden islam'la ilgili kötü önyargın var ise temiz tebliğ ulaşmamış demektir.
Onların ne düşündüğü önemli değil dostum.

Ben çok kasmıyorum böyle şeyleri tabii bu konuları sevenler dibine kadar araştırır. Ben şahsen yok ateistim yok agnostiğim yok müslümanım demeyi sevmiyorum gereksiz buluyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı