Ateistler ne amaçla ateist oluyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana göre tüm dinleri, çıkaran kişi tarafından milleti kendi kafasına göre yönetmek amacıyla çıkardığını düşünüyorum. Düşünsene J. R. R Tolkien 2000 yıl öncesinde dünyaya gelseydi şu anda çoğu kişi ERU ya inanıp Melkor taşlayacaktı. Çoğu dinler Hristiyan'lıktan özenilmiş zaten ana konu hep aynı tanrı, melek, şeytan, cehennem, cennet. Kötü bir şey yaparsan cehenneme gidersin iyi bir şey yaparsan cennete. Nisa-34 suresinde eğer kadın boşanmak isterse onu dövebilirsiniz yazıyor sence mantıklımı bu? Değil tabii ki, o zamanlar kadınlar aşağılık görülüyordu ve değer verilmiyordu(kitaba kadınlar başımızın tacıdır yazmak ile olmuyor o işler). Dediğim gibi dinler sadece zeki adamların çıkardıkları hikayelerden ibaret, başka bir şey değil. Eğer biri kötü bir şey yaptığı zaman öteki dünyada cezasını çekecek diye kendini avutmak yerine elinden gelenin en iyisini yapıp cezasını kendin ver, dünyada işler böyle yürür.

Ben burada sana çeşitli ayetler okuyabilirim ama bunların hiçbiri sana mantıklı gelmez zaten eğer bunlar sana mantıklı gelseydi ateist olmazdın.

Bak ne güzel kendi kendine varıyorsun bir yerlere. Senin kaynağın sadece senin inancına ait. Somut bir delil yok. Mantıklı gelmeyen ise bunlara geçerli sebepler dahilinde kolaylıkla inanmayabilir.

İnsanın ahlakını sadece inandığı din belirlemiyor.
Müslüman olupta parasını faize koyan var, koymayan var. :)
Bir bireyin ateistim demesi çok kolay lakin hangi sebeple bir dine mensup olmak istemediği apayrı bir mevzu. Şahsen dinlere mensup olan çoğu insanın Cehennemden korktukları için ibadet ettiklerini düşünüyorum artık.

Evet var ve ne yazık ki bu insanlar İslam dinini temsil ediyor şu anda sözde Türkiye'nin yüzde %89, 5i müslüman ama bakarsan her yerde müslümanım diyen ama içki içen kumar oynayan insanlar var yazık gerçekten çok yazık...

Ben burada sana çeşitli ayetler okuyabilirim ama bunların hiçbiri sana mantıklı gelmez zaten eğer bunlar sana mantıklı gelseydi ateist olmazdın.
Ben de sana bir şeyler okuyabilirim. Mesela derim ki insanlar büyük bir ejderhanın sırtında dünyaya gelmiştir. Bunu kime bir önkabul olarak sunabilirim ki?

Elimle tutamadığım şeyin gerçek olduğuna inanmam🍌

Genel kısım ben ateistim bakın çok havalıyım kafasında.
Hayır, böyle bir şey yok.

O kafada olan insanın içinde hala dinlere inanç vardır.
Hocam dine göre yorumlarsak ilk insandan bu yana din vardı.
İbrahimi dinlerde ilk insanlar "Adem ve Havva" olarak anlatılıyor, ki bunun böyle olmadığı zaten kanıtlandı.
Söylenen Adem'den önce insan yaşamı olduğuna dair bir çok kanıt bulunmakta, azıcık araştırsan be kardeşim.

Hak olduğunu iddia eden dinlerin tantanası nedense koskoca Dünya üzerinden sadece şu küçük bölgede kopuyor.
Narabistan..jpeg

Neden acaba? Araplar bizden üstün bir ırkta biz mi bilmiyoruz?
Gerçek bir yaratıcı böyle bir ayrım yapar mı? Merhametli olduğu vurgulanan yaratıcı, Cinsiyet ayrımı ve Irk ayrımı yapar mı?
Erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu çoğu kez vurgulayan İslam, sence hak din olabilir mi?
Yaratıcı, yarattıkları arasında ayrım yapar mı?

Bak ne güzel kendi kendine varıyorsun bir yerlere. Senin kaynağın sadece senin inancına ait. Somut bir delil yok. Mantıklı gelmeyen ise bunlara geçerli sebepler dahilinde kolaylıkla inanmayabilir.

Hocam şu ana kadar olan olaylara bakıldığında ateist olmanız için de mantıklı bir sebep yok. Elimizde evrim teorisini onaylayan bilimsel bir kanıt da.
Bakın zaten evrim bir teoridir; adı üstünde teori, daha ortada somutlaşmış kanıtlanmış bir şey yok.
Elimle tutamadığım şeyin gerçek olduğuna inanmam🍌

Sen sevinci üzüntüyü korkuyu ya da heyecanı elle tutup gözle görebiliyor musun? Göremiyorsun ama bunlara inanıyorsun.

Hocam şu ana kadar olan olaylara bakıldığında ateist olmanız için de mantıklı bir sebep yok elimizde evrimi teorisini onaylayan bilimsel bir kanıt
Bakın zaten evrim bir teoridir adı üstünde teori daha ortada somutlaşmış kanıtlanmış bir şey yok.
Ee sen de Allah'ı kanıtlayamazsın? (Ateist değilim)

Hocam şu ana kadar olan olaylara bakıldığında ateist olmanız için de mantıklı bir sebep yok. Elimizde evrim teorisini onaylayan bilimsel bir kanıt da.
Bakın zaten evrim bir teoridir; adı üstünde teori, daha ortada somutlaşmış kanıtlanmış bir şey yok.

Sen sevinci üzüntüyü korkuyu ya da heyecanı elle tutup gözle görebiliyor musun? Göremiyorsun ama bunlara inanıyorsun.
İyi de senin de elinde kanıt yok işte orada sıkıntı oluyor.

Hak olduğunu iddia eden dinlerin tantanası nedense koskoca Dünya üzerinden sadece şu küçük bölgede kopuyor.
Eki Görüntüle 952655
Neden acaba? Araplar bizden üstün bir ırkta biz mi bilmiyoruz?
Gerçek bir yaratıcı böyle bir ayrım yapar mı? Merhametli olduğu vurgulanan yaratıcı Cinsiyet ayrımı ve Irk ayrımı yapar mı?
İnsanlar Kuzey Afrika ve Arap yarımadası bölümünde medeniyetleşmeye başlamışlar. İlk ve en çok inanana sahip dinlerin buralardan ve benzer çıkması da şaşılacak bir durum değil aslında.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı