Evrim teorisi gerçek mi?

Yanlış bilgi
Evrim Teorisi bence maymunların insana benzetilmesinden dolayı ortaya atılmış bir teoridir. Onların hareketleri, yaşam tarzları insana yakın olduğu için. Lakin baktığınızda büyük bir fark vardır. O da iradedir, karar verebilme yeteneğidir. Bu da maymunlarda yoktur. İnsan dışında bu özellikler hiçbir canlıda bulunamaz. İnsanlar kusursuzdur hem fiziksel hem kişisel olarak. Ama bir o kadar kibirli ve bencildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İskandinav mitolojisinden bir şey yazarsam inanmazlar,
Yunan mitolojisinden bir şey yazarsam inanmazlar,
Arap mitolojisinden bir şey yazarsam inanırlar, kimliğine bile dinin ismini yazarlar.

Kime sorsam Kuran'ın değiştirilmeden yazıldığını kanıtla diye hep aynı hikaye, hafızlar. Hafızların kendi aralarında değiştirmediği ne malum? Devlet adamları bir araya gelip ülkeyi değiştirmesi mümkün de hafızların kafasındaki şeyi değiştirmeleri imkansız mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evrim Teorisi bence maymunların insana benzetilmesinden dolayı ortaya atılmış bir teoridir. Onların hareketleri, yaşam tarzları insana yakın olduğu için. Lakin baktığınızda büyük bir fark vardır. O da iradedir, karar verebilme yeteneğidir. Bu da maymunlarda yoktur. İnsan dışında bu özellikler hiçbir canlıda bulunamaz. İnsanlar kusursuzdur hem fiziksel hem kişisel olarak. Ama bir o kadar kibirli ve bencildir.

Kuyruk sokumunu, eski ataların yüz şeklini ve "kusursuz" insandaki kanser gibi illet bir hastalığı nasıl yorumluyorsunuz hocam?

DNA benzerliği %98? Bunu nasıl açıklayacaksın çok merak ediyorum. Maymun dahil birçok hayvanda karar verebilme yeteneği ve iradesi vardır. Ayrıca insan kusursuz değildir.

Bir Müslüman olarak yazıyorum evrim diye bir şey var insan mesela her türlü ortama adapte olabiliyor adaptasyon da bana göre evrim gibi bir şey sonuç olarak ortama alışıyor insanlar Kars'ta yaşayan biriyle İstanbul'da yaşayan bir insanın veya bir Rus ile bir Arap'in sıcak esiği aynı değil en basitinden veya topkapidaki kiliclari falan gördün mü bilmiyorum günümüz sartlarinda insanların onlari kaldırıp savurması hele savaş gibi uzun süreli bir eylemde bunu yapması pek muhtemel değil o zamanın kosullarinda o insanlar yapabiliyormus bizim yapamayacağımız anlamına gelmiyor gereken şartlar olsa pekala olabilir ya da 2. dünya savaşında savaşan insanlar mesela o kadar mermi top vs. sonrası evine sağ salim dönüp yaşamaya devam eden insanların bugün torunları yumruk atmayı bile beceremiyor belki de bu daha çok evrime ne gözle baktığına bağlı.

Evrime inanmıyorum diye bir cümle kuramazsiniz. O zaman bende fiziğe inanmıyorum. Aynı mantık. Gezegenlerde düz olsun bari. Teori mantığına gelirsek bilimde zaten çoğu şey teoridir. Bugün evrim teorisi geçerliyse ileride daha kapsamlı bir teori gelir o geçerli olur. Ama kalkipta bunlar teori ben inanmıyorum demek bilimi reddetmektir.

Evrime inanmıyorum diye bir cümle kuramazsiniz. O zaman bende fiziğe inanmıyorum. Aynı mantık. Gezegenlerde düz olsun bari. Teori mantığına gelirsek bilimde zaten çoğu şey teoridir. Bugün evrim teorisi geçerliyse ileride daha kapsamlı bir teori gelir o geçerli olur. Ama kalkipta bunlar teori ben inanmıyorum demek bilimi reddetmektir.

Durum biraz farklı hocam. Evrimin tarihi de bir yönü var. Bu yüzden geçmişi iyice sorgulamamız lazım (belge evrak anlamında demiyorum canlı kalıntılarını). Fakat bilimin ortaya koyduğu yasaların sonuçlarını her saniye gözlemleyebiliyoruz. Örneğin sürtünme kuvveti, kütle çekim kanunu gibi.

Arkadaşlar evrim teorisi sadece insanın maymundan geldiğini öne süren bir teori değil. Bakarsanız COVID ailesinde sars ve mars virüsleri var. Neden, çünkü kendi yasamını devam ettirebilmek için uyum sağlaması gerekiyor ve uyum sağlamak için zaman içinde farklı şekillerde evrimleşiyor. Buna influenza virüsünü de örnek gösterebiliriz.

Fizik örneğinde basit fizikten bahsettim. Aklıma o an sacece o geldiği için. Ayrıca sana saçma geliyor olabilir bu normal.

Hocam kafamı karıştırdınız. Ben fizik kanunları yazmışım zaten =D
Kanka yani o fizik kanunlarını reddemeyiz. Kesindir.
Ama mesela Bing Bang teorisi yüzde yüz gerçek diye bir şey yok. Aksini iddia edebilir ya da mantıksız bulup desteklemeyebilirsin.
Evrim teorisi de tamam. Türler yıllar içinde ortama ayak uyduruyor ama bu canlıların kökeninin aynı orijinden geldiğini, kökeninin tek hücreli canlıya dayandığını ispatlamaz. Baktım şimdi de böyle bir şey yokmuş zaten.
Bu şekilde iddia edenler için söylüyorum.
Mesela insan insandı. Fil fildi. Zamanlı değişimler olmuş olabilir.
İskandinav mitolojisinden bir şey yazarsam inanmazlar,
Yunan mitolojisinden bir şey yazarsam inanmazlar,
Arap mitolojisinden bir şey yazarsam inanırlar, kimliğine bile dinin ismini yazarlar.

Kime sorsam Kuran'ın değiştirilmeden yazıldığını kanıtla diye hep aynı hikaye, hafızlar. Hafızların kendi aralarında değiştirmediği ne malum? Devlet adamları bir araya gelip ülkeyi değiştirmesi mümkün de hafızların kafasındaki şeyi değiştirmeleri imkansız mı?

Çünkü ikisi de saçma. İkisinin de gayet yayılma imkanı vardı ama yayılamadı. Neden?
Evrensel değil çünkü.
Hele Yunan mitolojisi.
Roma'yı bile etkisi altına almıştı bayağı. İlk başlarda Hristiyanlığı engelliyorlardı.
Sonra ne oldu da Hristiyanlık ana dinleri oldu?
İskandinavya da öyle.

Geri
Yukarı