Neden Linux?

Çok güzel ücretsiz uygulamalar da keşfettim. Linux kurmayı denesem elim ayağıma dolaşır mı? Daha önce hiç Linux kullanmamış biri için nasıl bir deneyim?
Yeni başlayanlara yönelik dağıtımları kullanırsanız asla zorlanmazsınız. Açık kaynaklı ve ücretsiz olarak keşfettiğiniz uygulamalar yüksek ihtimal GNU/Linux'ta daha performanslı çalışıyordur.(Örneğin Blender.)

Ben kendi GNU/Linux kullanma sebeplerimi hep yazıyordum şimdi yazmaya üşendim açıkçası. 😃

Çok güzel ücretsiz uygulamalar da keşfettim. Linux kurmayı denesem elim ayağıma dolaşır mı? Daha önce hiç Linux kullanmamış biri için nasıl bir deneyim?
İlk başta saç yoldurabilir. Amatör olduğun için ilk başta birz sorun yaşayacağın garanti. İnsan yaşadığı her sorunda sistemi suçluyor ancak genelde sorunlar kullanıcı kaynaklı oluyor. Ücretsiz ve gönüllü ve komünite tarafından geliştirildiği için çok kullanıcı dostu değil. Ama öğrendiğin zaman farkını gerçekten anlıyorsun. Bilgisayar seven herkesin denemesi öğrenmesi gereken birşey olduğunu düşünüyorum çünkü bir çok kullanıcı için sunduğu konfor Windowstan çok daha fazla. Yazdıklarım gözünü korkutmasın biraz kullanınca çok seveceksin ve birazda nefret edeceksin bir buna aşk/nefret trajedisi diyoruz. Bağımlılık yapabilir. Dediğim gibi sevikten sonra sorunları çözmeyi dayak yiye yiye öğrenir yine kullanırsın.

Ayrıca win10 yavaş yavaş diktatörlük gibi bir his vermeye başladı bana. Ciddi olarak geçmeyi düşünüyorum ama bir uygulama Linux için geliştirilmeyince üzülüyorum. Eksik kalırmışım gibi hissediyorum.
Emin ol bazen her uygulamanın Linux üzerinde çalışmaması dezavantaj değil. Potansiyelsiz kullanıcıyı ve bunu hedef olarak gören aç gözlü kitleyide sistemden uzak tutuyor. Haliyle Windowsdan çok daha güvenli.
Emin ol bazen her uygulamanın Linux üzerinde çalışmaması dezavantaj değil. Potansiyelsiz kullanıcıyı ve bunu hedef olarak gören aç gözlü kitleyide sistemden uzak tutuyor. Haliyle Windowsdan çok daha güvenli.
Birde google'dan biraz uzaklaşabilse daha da güvenli olacak doğrusu. Bu arada chrome ikonuna bakmayın ungoogled chromium kullanıyorum.

Android, Linux tabanlı olmasına rağmen yine Android üzerinden chroot yazılımlarla Kali Linux ile tanıştım. İlk hacker araçları sanırdım ama meğerse kendi başına çok sağlam bir devletmiş.
İşleri büyüttüm. İçi boş bir Wheezy, sürücülerini falan kendim elle yüklüyordum. Zevkliydi o zamanlar bende bu yüzden sevdim.

Ayrıca Windows 10 yavaş yavaş diktatörlük gibi bir his vermeye başladı bana. Ciddi olarak geçmeyi düşünüyorum ama bir uygulama Linux için geliştirilmeyince üzülüyorum. Eksik kalırmışım gibi hissediyorum.

Wine fena değil. Gerçekten Windows aldığın FPS'i alıyorsun. En azından benim AMD sistemde durum bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı