Sony PlayStation 5 rezilliği

Öncelikle merhaba,

2 aylık PlayStation 5 kullanıcısıyım, bana göre rezillik olan olaylardan bahsetmek istiyorum.

Küçüklükten beri PlayStation sahibi olmak istiyordum, bu sene ağustos ayının sonunda biriktirdiğim param ve biraz borç ile sonunda alabildim. İlk günler harikaydı, çok eğleniyordum çok memnundum fakat 15 Eylül gibi DualSense "bana göre" arızalandı. Eurasia garantili aldığım için direkt Sony yetkili Servis'e götürdük. Kol 20 gün kadar serviste kaldıktan sonra döndü ve hiçbir şey değişmemişti. İçinden gelen sese bakılmamıştı, dpadde sorun var dememe rağmen aldırış edilmemişti.

2. arıza ise geçen hafta cuma gibi kendini gösterdi. Kolun tetikleri ve bazı tuşları gıcırdamaya başladı (sıvı teması kesinlikle yok). İlk başta kronik olduğu için önemsemedim fakat bugün kolun titreşiminin tamamen bozulduğunu fark ettim. Titreşim 1 saniye gelip 1 saniye gitmeye başladı ve bu durmaksızın oluyordu, içinde fan varmış gibi yüksek bir ses gelmeye başladı. Konsol ise internete bağlanmamaya başladı, birkaç gün önce kabloyla bağlı olmasına rağmen interneti görmedi. TurkNet kullanıyorum fakat interneti aşırı yavaş kullanıyor. Oyunlarda donuyor vesaire.

PlayStation 5 sahibi olup bu sorunları yaşayanlar yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bir PlayStation 5 rezilliği değil senin şansızlığın. Ben ve 3 arkadaşım day One PlayStation 5 sahibiyiz. Aynı hafta ise 2. DualSense'leri yurt dışından getirmiş ve hala kullanmaktayız. Komik olan PlayStation 5 Sony oyun konsolu tarihinin en az arızalanan 2. konsolu. %3 falan olması lazım.

Ekran kartı aldım ve yandı. Bu bir NVIDIA rezilliği ya da AMD? Ne alaka seninle dünya üzerinde kaç milyon kişi satın aldı? Yüzde 2-3 ürünlerde elektronik şansızlığı denilen hatalar görülür bu her elektronik için geçerlidir. Bu şans sana vurmuş.

Telefon aldın bozuldu 1 hafta sonra durduk yere. Bu kronik bir sorun değilse, marka ürünleri geri toplatmıyor ise bu elektronik şanssızlığı dediğimiz olaydır. Herkesin başına gelir, bazılarımızın başına ise hep gelir.

Binlerce lira para ödediğiniz bir ürünün bozulması iğrenç bir durum, Allah kimseye yaşatmasın ama bu telefondan, Tablet'e, bilgisayardan, işlemciye, konsola, saate aklınızın alabileceği her elektronik için geçerlidir. Bunu genellemek ve elinde hiçbir matematiksel veri olmadan suçlu budur demek hem mantık dışı, hem de adaletli bir söylem değildir.

Konuyla alakası yok ama yazmak istedim. Vestel'den yeni aldigim buzdolabim 3. yilinda ucuncu arizayi yapti. Bir kere fani degisti bir kere korumaya girdi. En sonda dolap sogutmasini tamamen kaybetti. Öldü yani. Simdi serviste bekliyor. Annemin gelinliginden kalma buzdolabi var benim evde ben bekar evine cikarken kendilerine yeni dolap alip bana vermislerdi. 39 yillik dolap. Ben evlenince yeni eve cikarken getirip balkona koymustum hurdaciya veririm diye. Yillarcada balkonda tozun yagmurun icinde kaldi bizim yeni dolap servise gittikce çıkarıp çıkarıp kullandik onu. 39 senelik dolap hala calisiyor. Bir kez bile ariza yapmamisti bugune kadar.
Sirf bu da degil. Ampul ilk icat edildiginde 1500 saat yanarken daha sonra 1000 saat ile sinirlandirilmis.
Cep telefonlari 2 yil sonra yavasliyor ve çöp oluyor.
Retro oyun odam var koleksiyonum var. Sega'nin Dreamcast cihazi mega driverisi eski nintedo gameboylar vs. Bu cihazlar yillar gecmesine ragmen hala calisiyorlar.
Ben hiç PS1'in kronik bir sorunu ya da ilk Xbox'in kronik bir sorunu oldugunu duymadim
Bunlar bilerek yapiliyor tuketicinin urunu bozulsun yenisini alsin diye.

Ben alalı 7 ay oluyor konsolda bir sorun yaşamadım henüz. Futbol oyunu dışında kendi Dualaense'i yerine 2. aldığımı kullanıyorum genellikle. Bu yüzden böyle bir sıkıntı yaşamadım. Bugüne kadar ne 3'te ne de 4'te sorun yaşadım. İlgilenilmiyorsa tüketici hakeme başvur derim.

İade talep etmeyin paranıza yazık olur. İade talebinde konsola ne kadar para verdiyseniz o kadar para alırsınız. Konsolun şu anki ederini alamazsınız. Sadece değişim talep edin.

Tüketicinin korunması kanunu kapsamında (değişmedi ise eger) aldığınız üründe hata var ise garanti ile uğraşmayın tüketicinin hakem heyetine başvurun 6 ay içinde veren arıza ilk alındığında ürün arızalıymış gibi degerlendiriliyor, buzdolabında çok uğraşmıştım garanti uzatmalar, yeni kapı takmalar, tamir edip yollamalar, hiçbiri çözüm olmadı. Süreç uzun sürsede sorun yok 1 yıl sonra yenisi getirip kurdular. O ürün tamir olup gelsede randuman alamazsınız bence sonuçta yıllarca kullanacağınız cihaz ve belli ki ayıplı daha çok arıza çıkarabilir ileride.

İlk ps cihazımı 2014 te almıştım 1 yıl kullandıktan sonra melikenin içinden tuhaf bir ses gelemeye başladı servise götürdüm 20 gün sonra sıfır cihaz verdi. Şuan bende ps5 kullanıyorum Gürcistandan alınma cihaza sorun yok ama içinden çıkan gamepadde x tuşunda sıkışma var basınca bazen geri gelmiyor. Diğer kolda hiç bir sıkıntı yok. Evdeki tv de Sony geçen sene aldım onunda kumandasında bazı tuşlar yapışıyor

Öncelikle geçmiş olsun ben de PS4 pro almıştım yurt dışı 5 sene kullandım ne joistk ne konsol arıza verdi ve arızalı olsa bile götürünce 2 haftada hallediyorlar Türkiye de bir ürün bozulunca ilgilenmiyor kimse alınan yere de bağılı çok geçmiş olsun.

Öncelikle geçmiş olsun ben de PS4 pro almıştım yurt dışı 5 sene kullandım ne joistk ne konsol arıza verdi ve arızalı olsa bile götürünce 2 haftada hallediyorlar Türkiye de bir ürün bozulunca ilgilenmiyor kimse alınan yere de bağılı çok geçmiş olsun.

Öncelikle merhaba,

2 aylık PlayStation 5 kullanıcısıyım, bana göre rezillik olan olaylardan bahsetmek istiyorum.

Küçüklükten beri PlayStation sahibi olmak istiyordum, bu sene ağustos ayının sonunda biriktirdiğim param ve biraz borç ile sonunda alabildim. İlk günler harikaydı, çok eğleniyordum çok memnundum fakat 15 Eylül gibi DualSense "bana göre" arızalandı. Eurasia garantili aldığım için direkt Sony yetkili Servis'e götürdük. Kol 20 gün kadar serviste kaldıktan sonra döndü ve hiçbir şey değişmemişti. İçinden gelen sese bakılmamıştı, dpadde sorun var dememe rağmen aldırış edilmemişti.

2. arıza ise geçen hafta cuma gibi kendini gösterdi. Kolun tetikleri ve bazı tuşları gıcırdamaya başladı (sıvı teması kesinlikle yok). İlk başta kronik olduğu için önemsemedim fakat bugün kolun titreşiminin tamamen bozulduğunu fark ettim. Titreşim 1 saniye gelip 1 saniye gitmeye başladı ve bu durmaksızın oluyordu, içinde fan varmış gibi yüksek bir ses gelmeye başladı. Konsol ise internete bağlanmamaya başladı, birkaç gün önce kabloyla bağlı olmasına rağmen interneti görmedi. TurkNet kullanıyorum fakat interneti aşırı yavaş kullanıyor. Oyunlarda donuyor vesaire.

PlayStation 5 sahibi olup bu sorunları yaşayanlar yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.
Blog hakkınızda kısmına göre ve kaydolurken girdiğiniz yaşa göre reşit değilsiniz. Velinizle tüketici hakem heyetine başvurmalısınız.

3 yıldır ilk çıkan seriden bir cihazın sahibiyim. Bir kez çok ciddi bir yıldırım fırtınasında konsol kendini kapattı. Sanırım kendi akım koruması var (?). Bir iki kez RDR 2 ve Metro 2033 de donma ve crash yaşadım. Veri tabanı bütünlemesiyle hallettim. Onun dışında konsoldan yana hiç şikayetim olmadı.
Kollara gelirsek… o işte başka bir konu. 3 yılda 2 DualSense'te drift sorunu yaşadım. Bir tanesini Sony garantiden değiştirdi. İthalatçı garantili olan diğerini kendi imkanlarımla elimden geldiğince tamir ettim(söküp analogların kenarındaki metal parçaları temizledim).
Ayrıca ithalat garantili olan 2 kez de R2 tetiğinin telini kırdı. İnternetten 10'lu tel satın aldım, 2 kez değiştirdim.
Belki bu yeni çıkan Slim'le beraber DualSense'leri düzeltmişlerdir umuyorum. Ben 10 yıldır PlayStation kullanıcısı olduğum ve ciddi kütüphane biriktirdiğim için vazgeçemiyorum. Yoksa sıfırdan konsol oyunculuğuna başlayacak olsam tercih etmem. (PS özel oyunları için PS4 yeterli)

Yeni konular

Geri
Yukarı