Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olsa ne değişir olmasa ne değişir? "olması gerekiyor", "kesin vardır" gibi söylemler hiçbir şey ifade etmemektedir.

Felsefe özneldir. Çünkü düşünmeye dayalıdır, kim nasıl düşünmek isterse öyle düşünür.
Ama bilim nesneldir, bilimi nasıl düşünürsen düşün değiştiremezsin. Bilim bu hayatın kurallarıdır. Bilimi reddeden bir insan olamaz, bilim teknoloji ile de doğrudan orantılıdır.

Olsa ne değişir veya kesin vardır söylemlerin sadece cümleyi uzatmaktan başka yararı yok ve olması gerekiyor çünkü birşeylerin oluşması için en ufak bir şeyleri bile destekleyecek bir şey gerekiyor ve bu şey şu anda en mantıklı yol olarak tanrı oluyor ama yine de bazı bizim bilmekte zorlandığımız şeyler var. Ve belirttiğiniz söylemler tabii ki olacak haricinde illa ifade göstermek için tanrıyı mı sana göstermemiz gerekiyor mantıksal olarak baktığımızda onun olması şart oluyor.

Karakter olarak biraz fazla dürüst bir insan. Ama o bir bilim adamı ve söylediklerinin hepsi tamamen doğrudur. Efe aydal zaten Türkiye'nin hak etmediği bir adam, kendisi hem bir bilim adamı, hem bir siyasetçi. Hem bir yönetmen, hem bir film eleştirmeni, hem bir gündem eleştirmeni, ve mizah içerikli bolca videosu var. Çoğunluğu ironi olduğu için ve ironiyi kimse anlayamadığı için sevilmeyen bir adamdır.

Hayır Celal şengör cahilin tekidir. Boş zamanınız olduğunda izlemenizi öneririm.*

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Felsefe özneldir. Çünkü düşünmeye dayalıdır, kim nasıl düşünmek isterse öyle düşünür.
Ama bilim nesneldir, bilimi nasıl düşünürsen düşün değiştiremezsin. Bilim bu hayatın kurallarıdır. Bilimi reddeden bir insan olamaz, bilim teknoloji ile de doğrudan orantılıdır.
Bilim teknoloji ile ancak dolaylı olarak bağlantılı olabilir. Bilim, felsefeyle doğrudan bağlantılıdır. Felsefe özneldir ve dogmaları reddeder, yani inancın felsefede yeri yoktur.

Olsa ne değişir veya kesin vardır söylemlerin sadece cümleyi uzatmaktan başka yararı yok ve olması gerekiyor çünkü birşeylerin oluşması için en ufak bir şeyleri bile destekleyecek bir şey gerekiyor ve bu şey şu anda en mantıklı yol olarak tanrı oluyor ama yine de bazı bizim bilmekte zorlandığımız şeyler var. Ve belirttiğiniz söylemler tabii ki olacak haricinde illa ifade göstermek için tanrıyı mı sana göstermemiz gerekiyor mantıksal olarak baktığımızda onun olması şart oluyor.
Sen sadece bilmediğin şeye tanrı diyorsun. Ben de bilmediğimiz şeyin ne olduğunu bilmediğimiz için tanrı olduğunu söylemek mantıksızdır diyorum. Senin kafanda başka bir cevap yok ki. "Hmm ben bunu bilmiyorum kesin tanrıdır".

Bilim teknoloji ile ancak dolaylı olarak bağlantılı olabilir. Bilim, felsefeyle doğrudan bağlantılıdır. Felsefe özneldir ve dogmaları reddeder, yani inancın felsefede yeri yoktur.
Bilim olmasaydı teknoloji de olmazdı. Ama felsefe olurdu.

Sen sadece bilmediğin şeye tanrı diyorsun. Ben de bilmediğimiz şeyin ne olduğunu bilmediğimiz için tanrı olduğunu söylemek mantıksızdır diyorum. Senin kafanda başka bir cevap yok ki. "hmm ben bunu bilmiyorum kesin tanrıdır".

Bilim olmasaydı teknoloji de olmazdı. Ama felsefe olurdu.

Evet doğru dedin ama kafamda bir şey olmadığından bence tanrıdır diye sallamamıyorum sadece başka bir olasılık olması bu düşünceye göre daha zayıf kaldığı için en mantıklı düşünce tanrı gibi bir gücün olması ve başlatan olması ama tabii ki bilmediğim ve bilmediğiniz çok şey var o yüzden kesin cevap vermek imkansız.

Bir agnostik olarak soruyorum. Sana ne, bize ne?
Tanrı var diyelim hayatında neyin değişmesini bekliyorsun?
Ölümden korktuğun için soruyorsan eğer; bir tanrının varlığı ölümden sonra yaşamın varolduğu anlamına gelmez.

Bir şeyin oluşması için bir yerden başlaması gerekmiyor, belki de gerekiyor. Sen evrene kıyasla çok küçüksün. Evrenle kıyaslandığında var olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmeyecek olan bir gezegende yaşıyorsun. Tümevarım yaparak; "benim bildiğim her şey bir şeyden başlıyor, O zaman bilip bilmediğim her şey böyledir" Diyerek tümevarım yapmış olursun. Bilemeyiz ki, belki de başlaması gerekmiyordur.
İnsan beyni sınırlıdır. Olmayan bir şeyi düşünemezsiniz mesela. Örneğin yeni bir harf düşünmeye çalışın. Farklı sesler çıkartabilirsiniz, ama bunlar genelde aynı harflerin farklı okunuşu olur.
Belki de evrimin bir sonraki adımı insan beyninin kendi sınırlarını aşması olabilir. Ama muhtemelen bunu görecek kadar yaşayamayız.

Ayrıca senin dediğinin doğru olma ihtimali, var olup olmaması hiçbir şeyi değiştiremeyecek kadar küçük. Ama diyelim ki doğru; Bu deizmi kanıtlar. İslam ve diğer semavi dinleri kesinlikle kanıtlayamaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı