Agnostisizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Namaz kılmak beni rahatlatmıyor, aksine daha da geriyordu beni duygu değişimlerine girdiğim için. Allah sevmemiş beni, yapacak bir şey yok.

Oruç sağlıklıdır, değildir bilmiyorum. Tıp alanında yüksek lisans yapmadım ama sağlıklı olsa bile beni daha çok stres altına sokuyor yemek yemediğimden dolayı. Kötü hissediyorum, Kuran okurken de öyle. Türkçe meallerde ne yazdığını anlamak için binbir takla atman lazım, Arapçasını da sen hiç anlamıyorsun.

Sunduğunuz sebepler gayet de vakit kaybı olabilir. Vakit kaybı derken bunları kastediyoruz. Kimse saatlerce aç kalmak, namazla niyazla dirsek çürütmek zorunda değil. İki saat Cyberpunk oynayayım dopamin seviyem zaten tatmin edici düzeye çıkıyor, namaza ihtiyacım yok.

Bu arada nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz anlamıyorum orucun sağlığa olumlu etki ettiği hakkında. Tıp alanında yüksek lisans mı yaptınız, insan vücudunun sırlarını mı çözdünüz? Elle tutulur bir kaynak varsa bilgilenmiş oluruz.

Tabii ki değil. Saydıkların ve sayabileceğin şeylerin tamamı gerçek hayatta (yani dinden bağımsız herhangi bir şey) illaki bir şeyle bağlantı kurabilirsin, yerini tutabilir. Oruç= sağlık için, namaz kılmak=Meditasyon için (hele ki en önemlisi bu; insanın bu kadar yoğun gündelik hayatta bir sürü girdiyi beynimize alıp beynimizi haddinden fazla yormamız için mükemmel çözümdür meditasyon) keza Kur'ân-ı Kerîm okumak da meditasyon olarak sınıflandırabiliriz. Ha dersen ki, ben yine de yapınca boş bir aktivite yapmış oluyorum, o zaman o senin bileceğin yanlış olur :). @shinei
Anlamadigin bir sey nasil meditasyon olabilir acaba?

Zoruma gidiyor namaz kılmak. 10 dakikamı kitap okuyarak geçirsem, daha verimli geçiririm. Dolayısıyla bu benim için geçerli bir argüman değil, üzgünüm.

Ki bu günde 10 dakika da değil, bir vaktin ortalama süresi. Bütün vakitler toplam 1 saat sürüyordu herhalde. Çok iş başarılır.

Yararı varmış, olsa ne yazar? Köpek gibi aç kalıyorsun boş yere. Big Mac gömmek varken aç kalamam.

Ne alakası var? Ben gayet de verimli geçirebiliyorum zamanımı. Kendi adınıza konuşun.

Kendi adıma konuşmuyorum TikTok'um bile yok genel konuşuyorum daha yeni sırf adamın biri Atatürk'e benziyor diye izlenilip 500.000k para aldı bir yayında günde binlerce kişi sırf bir kadın gaz çıkarıyor diye hoşlarına gidip para gönderiyor sanmıyorum ki biri gidip de kitap okusun veya başka yararlı bir şey yapsın.

Kendi adıma konuşmuyorum TikTok'um bile yok genel konuşuyorum daha yeni sırf adamın biri Atatürk'e benziyor diye izlenilip 500.000k para aldı bir yayında günde binlerce kişi sırf bir kadın gaz çıkarıyor diye hoşlarına gidip para gönderiyor sanmıyorum ki biri gidip de kitap okusun veya başka yararlı bir şey yapsın.

İşte ben yapıyorum. Namazla, niyazla vakit kaybetmek yerine tarih okuyorum, onu yapıyorum bunu yapıyorum falan. İlla ki verimli geçiyor bir şekilde. Genel konuşmayın, abes kaçıyor çünkü.

Atatürk'e benzeyen adama ne ara geldik anlamadım, herkes o adamı mı izliyor şimdi?

İşte ben yapıyorum. Namazla, niyazla vakit kaybetmek yerine tarih okuyorum, onu yapıyorum bunu yapıyorum falan. İllaki verimli geçiyor bir şekilde. Genel konuşmayın, abes kaçıyor çünkü.

Atatürk'e benzeyen adama ne ara geldik anlamadım, herkes o adamı mı izliyor şimdi?

Hocam insanların inançlarına ibadetlerine vakit kaybetmek diyemezsiniz.

Ben de Kur'an kursuna gittim, okumayi ögrendim fakat sadece okuyarak meditasyon olabilecegini dusunmuyorum. Anlamak esastir.
Verilen eğitimin eksikliğiyle orantılı olduğunu düşünüyorum. Arapçası kadar Türkçesi de çok önemli. Hem kendiniz de araştırabilirdiniz burada sizin hatanızın olduğunu düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı