Nasıl yokluktan var olduk?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir şey oluşurken bir evreden geçip aşama, aşama meydana geliyor. İnsan anne karnında birden oluşmuyor. İnsanların geçmişten günümüze zamanla çözemediği olayları çözmeye başlaması bir yaratıcı olmadığına işaret değildir.

M. Ö. 10.000: Yerde bir bitki var tanrım şükürler olsun sana benim için bu havucu yarattın sayende açlıktan ölmüyorum.

10. yy'da: Yıllardır gözümün önünde keşfedilmeyi bekleyen havucun yaratılışını öğrendim artık bende yapabiliyorum, lanet olsun kandırıldık tanrı yokmuş aynısını bende yaptım. Lan dur yoksa bende mi, korkun lan benden yeni tanrınız benim.

Bu soruyu ne sen ne de ben düz mantıkla açıklayabiliriz. Bunu denemeye kalkarsak, sadece araştırma ve sorgulama içgüdülerimizi kabartmış oluruz. Bu kötü bir şey değil tabii ki ama doğa felsefecileri, sofistler ve Rönesans aydınlarından ileri bir seviyeye gidemeyiz böyle düşünmeye kalkarsak. Konu dinler değil zaten. Dinlerin insan tarafından ortaya atıldığı "bana kalırsa" su götürmez bir gerçek. Ancak tanrı meselesi biraz daha karmaşık. Burada nasıl bir tanrıdan bahsediyoruz? Sonsuz kudretli, her şeyin başı ve sonu, yani Kur'an-ı Kerim veya diğer dinlerdeki gibi bir tanrıdan mı? Yoksa yaratıcı anlamında manevi bir tanrı mı? Eğer ilkiyse, bu tanrının ezeli ve ebedi bir varlık olduğunu gösterir. Ezeli ve ebedi bir varlığın oluşturduğu her şey de ezeli ve ebedi olmalıdır. Bir başı veya sonu olamaz. Ancak evrenin bir başlangıcı olduğunu, yaratıldığını kabul edersek bu sefer de tanrının ezeli ve ebediliğini sorgulamamız gerekir. Burada da işin içine kuantum fiziği ve daha birçok konu giriyor. Bu şekilde tartışmamız çok güzel ancak böyle bilimsel olmadan sadece akıl yürütme ile tanrıya ulaşmak çok uzak bir sonuç. Hala daha çok ileri bir bilim seviyesine ulaşmış olmadığımızdan dolayı bu soruların cevabını vermek olanaksız. Ancak ihtimaller milyonlarca. Belki de evren dediğimiz kavranın da üstünde evrenin milyarlarca kat büyüklüğünde başka bir varlık vardır ve evren dediğimiz, sonsuz genişlikte dediğimiz bütünlük, bu dediğim varlığın içindeki atom tanesinden de küçük bir yerdir. Bunları tartışmak için bilim yapmak gerekir kısacası. Ancak evrenin bir güç tarafından yaratılma konusu daha uzun yıllar tartışma konusu olacak gibi görünüyor. Bu güç belki de Big-Bang'dir ve yaratıcı aslında patlamanın ta kendisidir. Tanrıyı insan beyni üzerinden düşünmek mantıksız kaçabilir. Çünkü tanrı denilen kavram zaten insan beyninin çok üstünde olması gereken bir kavram. İnsani akılla belirli kalıplara sokarak anlatılabilecek bir şey değil bana kalırsa.

Bir şey oluşurken bir evreden geçip aşama, aşama meydana geliyor. İnsan anne karnında birden oluşmuyor. İnsanların geçmişten günümüze zamanla çözemediği olayları çözmeye başlaması bir yaratıcı olmadığına işaret değildir.
Kimse onu idda etmedi zaten? Bilinçli bir yaratıcının veyahut İslam'daki tanrı figürünün gerçek olduğuna dair bir işaret var mı peki?

Kimse onu iddia etmedi zaten? Bilinçli bir yaratıcının veyahut Islam'daki tanrı figürünün gerçek olduğuna dair bir işaret var mı peki?

Dolaylı yoldan iddia edenler var ben basitleştirilmiş bir şekilde anlattım böyle anlatılınca saçma geliyor zaten dimi ama bazı arkadaşların savunduğu değerlerin özü bu örnekteki gibi. Tek bir din üzerinden konuşmayalım. Semavi dinlerde bahsedilen tanrı figürünü insan aklıyla belli bir yere kadar sorgulayıp tartışabilirsiniz, hatta yanlış ya da eksik olduğunu da savunabilirsiniz bunda hiçbir problem yok bu ayrı bir konu. Benim söylemek istediğimi anlayan anladı zaten hatta daha iyi anlaşılsın diye havuç örneğini vermek istedim. Sizinle bir problemim yok.
Bu soruyu ne sen ne de ben düz mantıkla açıklayabiliriz. Bunu denemeye kalkarsak, sadece araştırma ve sorgulama içgüdülerimizi kabartmış oluruz. Bu kötü bir şey değil tabii ki ama doğa felsefecileri, sofistler ve Rönesans aydınlarından ileri bir seviyeye gidemeyiz böyle düşünmeye kalkarsak. Konu dinler değil zaten. Dinlerin insan tarafından ortaya atıldığı "bana kalırsa" su götürmez bir gerçek. Ancak tanrı meselesi biraz daha karmaşık. Burada nasıl bir tanrıdan bahsediyoruz? Sonsuz kudretli, her şeyin başı ve sonu, yani Kur'an-ı Kerim veya diğer dinlerdeki gibi bir tanrıdan mı? Yoksa yaratıcı anlamında manevi bir tanrı mı? Eğer ilkiyse, bu tanrının ezeli ve ebedi bir varlık olduğunu gösterir. Ezeli ve ebedi bir varlığın oluşturduğu her şey de ezeli ve ebedi olmalıdır. Bir başı veya sonu olamaz. Ancak evrenin bir başlangıcı olduğunu, yaratıldığını kabul edersek bu sefer de tanrının ezeli ve ebediliğini sorgulamamız gerekir. Burada da işin içine kuantum fiziği ve daha birçok konu giriyor. Bu şekilde tartışmamız çok güzel ancak böyle bilimsel olmadan sadece akıl yürütme ile tanrıya ulaşmak çok uzak bir sonuç. Hala daha çok ileri bir bilim seviyesine ulaşmış olmadığımızdan dolayı bu soruların cevabını vermek olanaksız. Ancak ihtimaller milyonlarca. Belki de evren dediğimiz kavranın da üstünde evrenin milyarlarca kat büyüklüğünde başka bir varlık vardır ve evren dediğimiz, sonsuz genişlikte dediğimiz bütünlük, bu dediğim varlığın içindeki atom tanesinden de küçük bir yerdir. Bunları tartışmak için bilim yapmak gerekir kısacası. Ancak evrenin bir güç tarafından yaratılma konusu daha uzun yıllar tartışma konusu olacak gibi görünüyor. Bu güç belki de Big-Bang'dir ve yaratıcı aslında patlamanın ta kendisidir. Tanrıyı insan beyni üzerinden düşünmek mantıksız kaçabilir. Çünkü tanrı denilen kavram zaten insan beyninin çok üstünde olması gereken bir kavram. İnsani akılla belirli kalıplara sokarak anlatılabilecek bir şey değil bana kalırsa.
Ezeli ve ebedi bir varlığın oluşturduğu her şey de ezeli ve ebedi olmalıdır. Bu kanunu neye dayanarak yazdınız merak ettim. Binlerce yıllık süregelen tartışmalar bilimsel çalışmalar hatta kavramlar şuan yerle bir oldu. Çığır açtınız artık muazzam bir seviye bu ben tatmin oldum artık yaşamı sorgulamama gerek kalmadı.

Son düzenleme:
Diyelim ki bilim insanları 2 tane canlı ampul yarattılar ve neler konuştuklarını izlemeye karar verdiler.

Ampul 1: Kanka hayat nasıl.
Ampul 2: Kanka hiç sorma kafamda bir soru var cevabını veremiyorum.
Ampul 1: Neymiş o soruyu bana da sor.
Ampul 2: Merak ediyorum bizi yaratan kaç voltajda çalışıyor.

İnsanların da tanrıyı yemeğe, övgüye, Ibadet'e muhtaç olarak düşünmesi ne kadar aptalcaysa, her şeyin durup dururken var olduğunu düşünmesi de o kadar aptalca.

Buradaki asıl soru nasıl oluyor da yokluktan madde, anti-madde var olabiliyor? Adı üstüne yokluktan nasıl oluyor da karbon oksijen elementleri var olabiliyor? Bunu cevabını verebilecek var mı?

Bir yaratıcının var olduğu apaçık belli değil mi?
Kuantum dalgalanması gerçekse yokluktan enerji var olabilir.Daha gerçek olduğundan tam olarak emin değiliz.

Gerçek bilimde asla bir tanrı veya yaratan yoktur. Gerçekte de olduğu gibi bilim doğru yoldur. Bilim asıl gerçektir. Burada daha önce birileri tarafından uydurulmuş yazılar görebilirsiniz. Kolay gelsin.
Beğenenlere teşekkürler. Kızgın emoji atanlar 🤣 daha çok kızarsınız kolay gelsin.

Beğenenlere teşekkürler. Kızgın emoji atanlar 🤣 daha çok kızarsınız kolay gelsin.
Yüce Allah'ın yaratma sanatına bak, suphanallah!
1593626642038.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı