Neden Linux?

Bu terminalin olayı nedir? Neler yapılıyor?

Birçok işlemi temel her şeyi. Nitelikli bir konsol gibi düşünün hiç mi CS ya da Half-Life admini olmadın? Özgürsün neredeyse her şeyi yapabilirsin şey gibi düşün bir oyun geliştirme firman var ve firmanın başında da terminal var gerektiğinde el atar ya da yönetir. Bununla her şeyi yaparsın siber güvenlik, geliştirme, D-dos atma, konsoldan program yürütme yani pek sınırı yok hangisini yazayım. Kısaca bu konsol senin işlem panelin birçok işi kolaylaştırır elin yatkınsa Windows Linux'tan daha zor gelir kullanmaya üşenirsin Windows'u.

Sosyalde birçok Linux kullanıp fanı olan arkadaşlar var ve bende şu an değil ama belki ileride Linux'a geçmek istiyorum. Windows arayüzü sıkıcı geliyor ve geçeyim diyorum. Bu sefer Linux'ta bazı uygulamalar olamadığı için tereddütlerim oluyor. Ayrıca terminal vs. hakkında hiçbir bilgim yok, öneriniz nedir?
Oyun ve programlar indirmek istiyorsanız geçmeyin. Çoğu yazılımı/oyunu desteklemiyor.

Gerek görmüyorum. Windows sıktı ne demek niye sıksın? Sıkılacak bir şey değil. Kullan geç. Abuk subuk şu Linux bu Linux bana lüzumsuz geliyor dostum.
Lüzumsuz ? Sıktı diyor çünkü windows adama yetersiz geliyor belki de, olabilir sevmeyebilir. Gerek siz duymayabilirsiniz de böyle bir ortamda böyle bir fikir haddim değil ama adam sıkılmış niye sıksını yok sıkılmış. Linux'u sormuş anlatmak gerek o karar versin.
Oyun ve programlar indirmek istiyorsanız geçmeyin. Çoğu yazılımı/oyunu desteklemiyor.
Hocam bi' algıyı düzeltmek isterim sizde olmasa da dışarıdan öyle gözüküyor. Yanlış anlamayın. İşletim sisteminin oyunları değil oyunların işletim sistemini desteklemesi gerekir. Pek çok kullanıcısı olmadığından oyunlar genelde büyük yapımlar değilse Linux'a destek vermezler.

Hocam bi' algıyı düzeltmek isterim sizde olmasa da dışarıdan öyle gözüküyor. Yanlış anlamayın. İşletim sisteminin oyunları değil oyunların işletim sistemini desteklemesi gerekir. Pek çok kullanıcısı olmadığından oyunlar genelde büyük yapımlar değilse Linux'a destek vermezler.
Dediğiniz gibi çoğu firma Linux desteği yapsa denemek isterim. Bu yüzden Linux'a geçen çok kişi olmuyor. Aslında arayüzü olsun çok güzel bir işletim sistemi.

Nasıl ya ne sorunu hocam DDR 2 sistem, eski nesil işlemciler ve (AMD) oneboard GPU içeren birçok PC'ye Linux kurdum. Kullandım kullandık sorun yaşamadık. Neyi kastediyorsunuz?
Eski Nvidia kartlı, Intel işlemcili sistemlerde her şey Windows'a göre slow motion oluyor. Windows için mesela 390 sürücüsü gelmişse Linux'a 320 son oluyor.

Geri
Yukarı