Neden Linux?

@Sehrail ben ikisini de önermiyorum. Paketlerin bir bütün olarak inmesindense ortak paket kullanımı hem daha verimli hem de daha hızlı, güncellemek vs. için de bu kolaylık sağlıyor. Hiç bilmiyorsa zaten snap veya flatpak fark etmiyor.
Flatpak ve snap gibi sistemlerin sağladığı kolaylık zaten geliştirici için, son kullanıcı için değil. Geliştirici paketini 5 farklı paket yöneticisine paketlemek yerine tek bir yöneticiye paketliyor, oradan insanlar kullanıyor. Şuan çoğu paketi geliştiriciler değil maintainer'lar yönetiyor Linux dağıtımlarında. Ancak sen yeni bir müzik çalar geliştirdin, Arch Linux'a koymak istiyorsun diyelim. Ya birisi gönüllü olarak maintainer'lık yapacak (yeni bir proje için birisinin gönüllü olarak maintainer'lık yapması çok mantıklı değil) ya da sen kendin yapacaksın. Güncelleme geldiğinde sürekli paketleyip yükleyeceksin vs. ve bunu uygulamanın yer almasını istediğin her dağıtım için yapacaksın. Bu sorunu en iyi Arch Linux - Package Search adresindeki yetim (maintain edilmeyen paketler) ve geçmiş sürümde kalan paketlere bakarak görebilirsin. Flatpak'in çözdüğü sorun bu.

Son düzenleme:
Flatpak ve snap gibi sistemlerin sağladığı kolaylık zaten geliştirici için, son kullanıcı için değil.

Nasıl son kullanıcı için değil hocam?
Snap'i çok bilmiyorumda Flatpak'te uygulamadan çok kütüphane mi var?
Son kullanıcının kullanabileceği çoğu uygulama Flathub'ta bulunuyor halihazırda. Son kullanıcı bir uygulama mağazası kullanarak veya terminal yoluyla istediği paketi (Flathub'ta varsa) kurabilir. Son kullanıcının kullanabileceği programlar genelde; Chrome, Spotify, Minecraft, VLC, Steam gibi programlar...

Bu Linux cart curt tamamen boş iş.

Gerek görmüyorum. Windows sıktı ne demek niye sıksın? Sıkılacak bir şey değil. Kullan geç. Abuk subuk şu Linux bu Linux bana lüzumsuz geliyor dostum.

Tamam Windows kullanıcısı, büyük resmi görmemeye devam et.

Bu sefer Linux'ta bazı uygulamalar olamadığı için tereddütlerim oluyor.

Hangi uygulamalar söyler misiniz?

Ayrıca terminal vs. hakkında hiçbir bilgim yok, öneriniz nedir?

Terminalden korkmayın, öğrenmesi zor değil.

Flatpak ve snap gibi sistemlerin sağladığı kolaylık zaten geliştirici için, son kullanıcı için değil. Geliştirici paketini 5 farklı paket yöneticisine paketlemek yerine tek bir yöneticiye paketliyor, oradan insanlar kullanıyor. Şuan çoğu paketi geliştiriciler değil maintainer'lar yönetiyor Linux dağıtımlarında. Ancak sen yeni bir müzik çalar geliştirdin, Arch Linux'a koymak istiyorsun diyelim. Ya birisi gönüllü olarak maintainer'lık yapacak (yeni bir proje için birisinin gönüllü olarak maintainer'lık yapması çok mantıklı değil) ya da sen kendin yapacaksın. Güncelleme geldiğinde sürekli paketleyip yükleyeceksin vs. ve bunu uygulamanın yer almasını istediğin her dağıtım için yapacaksın. Bu sorunu en iyi Arch Linux - Package Search adresindeki yetim (maintain edilmeyen paketler) ve geçmiş sürümde kalan paketlere bakarak görebilirsin. Flatpak'in çözdüğü sorun bu.
Önemli olan verim. Açıkçası son kullanıcı gözünden bakınca "Bana ne geliştiriciden?" diyebiliyorum ki bu konuda Linux tarafında nedense "geliştiricileri sevin, koruyun, kollayın" tarzı bir düşünce var. Arch tarafında öyle olabilir ancak Ubuntu ve türevlerinde sorun yok, Arch için de Manjaro gibi topluluğu olanların sorunu yok. AUR paketleri kumar gibi, -git olan mı bozuk yoksa normali mi belirsiz.

Geri
Yukarı